Garanzia3 Gr3V500 – 3-Year...
Price €45.90
Garanzia3 Gr3V500 3-Year Extended Warranty Coverage for Products up to €500

Smeg LB3T82PIT, Front-load, 8 kg, B, 74 dB, 1200 RPM, C
| Design | |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Product colour | White |
| Inverter technology | Y |
| Built-in display | Y |
| Display type | LED |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Door hinge | Left |
| Door colour | Black, Silver |
| Tub material | Polypropylene |
| Cord length | 1.6 m |
| Viewing window | Y |
| Performance | |
| Rated capacity | 8 kg |
| Maximum spin speed | 1200 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Number of washing programs | 15 |
| Noise emission class | B |
| Noise level (spin) | 74 dB |
| Noise level (wash) | 50 dB |
| Delayed start timer | Y |
| Delay start (max) | 23 h |
| Cycle time (max) | 215 min |
| Cycle time (quick washing program) | 15 min |
| Washing programs | Hygiene/anti-allergy, Black, Cold, Cotton, Eco, Hand, Wool, Jeans/denim, Quick, Sport, Delicate/silk |
| Adjustable spin speed | Y |
| Minimum spin speed | 400 RPM |
| Load balancing system | Y |
| Adjustable temperature | Y |
| Wi-Fi controlled | N |
| Near Field Communication (NFC) | N |
| Ergonomics | |
| Child lock | Y |
| Remaining time indication | Y |
| On/off button | Y |
| Power | |
| Energy efficiency class | C |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption per 100 cycles | 63 kWh |
| Energy consumption washing per cycle | 1.01 kWh |
| Power consumption (standby) | 1 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Connected load | 2200 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Weight & dimensions | |
| Width | 597 mm |
| Depth | 557 mm |
| Height | 845 mm |
| Door diameter | 33 cm |
SMEG S.p.A.
Via Leonardo da Vinci, 4
42016 - Guastalla
Italia
CONTATTI
Tel: +39 0522 8211
Mail: smeg@smeg.it
____
Operatore economico con sede nell’UE che garantisce la conformità del prodotto alle normative richieste.
SMEG S.p.A.
Via Leonardo da Vinci, 4
42016 - Guastalla
Italia
Your RMA request has been submitted. We will pick up the item you wish to return within 6 days. We hope you understand that we only accept items for return if they have not been used or tampered with. Original packaging and accessories also need to be returned along with item.
Click here to get more details