Garanzia3 Gr3V500 – 3-Year...
Price €45.90
Garanzia3 Gr3V500 3-Year Extended Warranty Coverage for Products up to €500

Electrolux EW7H385S, Freestanding, Front-load, Condensation, White, Buttons, Rotary, Touch, Left
| Design | |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Drying system | Condensation |
| Product colour | White |
| Door hinge | Left |
| Door colour | Black |
| Control type | Buttons, Rotary, Touch |
| Drum volume | 118 L |
| Built-in display | Y |
| Display type | LED |
| Drum material | Zinc |
| Certification | PL |
| Performance | |
| Rated capacity | 8 kg |
| Drying class | B |
| Number of drying programs | 14 |
| Drying programs | Cotton, Delicate/silk, Hygiene/anti-allergy, Outdoor/sport, Synthetics, Timed, Wool |
| Cycle time | 175 min |
| Noise level | 67 dB |
| Left-on mode duration | 10 min |
| Ergonomics | |
| Delayed start timer | Y |
| Delay start (max) | 20 h |
| Drum interior light | Y |
| Remaining time indication | Y |
| Child lock | Y |
| Adjustable feet | Y |
| On/off button | Y |
| Wi-Fi controlled | N |
| Near Field Communication (NFC) | N |
| Power | |
| Energy efficiency class | A+++ |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Connected load | 700 W |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Power consumption (off) | 0.05 W |
| Energy consumption | 1.49 kWh |
| Annual energy consumption | 177 kWh |
| Heat source | Electric |
| Power consumption (left-on) | 0.05 W |
| Weight & dimensions | |
| Width | 596 mm |
| Depth | 638 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 48 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 640 mm |
| Package depth | 680 mm |
| Package height | 890 mm |
| Package weight | 50.5 kg |
Electrolux Group
Via Elettrodomestici 30
10100 - Torino
Italia
CONTATTI
Tel: +39 011 3344556
Mail: info@electrolux.it
____
Operatore economico con sede nell’UE che garantisce la conformità del prodotto alle normative richieste.
Electrolux Group
Via Elettrodomestici 30
10100 - Torino
Italia
Your RMA request has been submitted. We will pick up the item you wish to return within 6 days. We hope you understand that we only accept items for return if they have not been used or tampered with. Original packaging and accessories also need to be returned along with item.
Click here to get more details