Garanzia3 Gr3V500 – 3-Year...
Price €45.90
Garanzia3 Gr3V500 3-Year Extended Warranty Coverage for Products up to €500

Samsung DV90TA240AE, Freestanding, Front-load, Heat pump, White, Buttons, Black
| Design | |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Drying system | Heat pump |
| Product colour | White |
| Door colour | Black |
| Reversible doors | Y |
| Control type | Buttons |
| Built-in display | Y |
| Display type | LED |
| Drum material | Stainless steel |
| Drum type | Diamond Drum |
| Lower built-in capability (topless) | N |
| Inverter technology | N |
| Performance | |
| Rated capacity | 9 kg |
| Drying class | B |
| Drying programs | Wool, Mix, Quick, Delicate/silk, Steam, Shoes, Blanket, Blouse/shirt, Cotton, Towel, Synthetics, Iron dry |
| Cycle time | 220 min |
| Noise level | 65 dB |
| Anti-Crease function | Y |
| Refrigerating medium | R134a |
| Left-on mode duration | 10 min |
| Ergonomics | |
| Delayed start timer | Y |
| Drum interior light | Y |
| Child lock | Y |
| Near Field Communication (NFC) | N |
| Power | |
| Energy efficiency class | A+++ |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Energy consumption | 1.54 kWh |
| Annual energy consumption | 194 kWh |
| Heat source | Electric |
| Power consumption (left-on) | 5 W |
| Weight & dimensions | |
| Width | 600 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 50 kg |
| Installation compartment depth | 65 cm |
Samsung Electronics Italia Spa
Via Mike Bongiorno, 9
20124 - Milano
Italia
CONTATTI
Tel: +39 02 4888 1
Mail: info@samsung.com
____
Operatore economico con sede nell’UE che garantisce la conformità del prodotto alle normative richieste.
Samsung Electronics Italia Spa
Via Mike Bongiorno, 9
20124 - Milano
Italia
Your RMA request has been submitted. We will pick up the item you wish to return within 6 days. We hope you understand that we only accept items for return if they have not been used or tampered with. Original packaging and accessories also need to be returned along with item.
Click here to get more details