Garanzia3 Gr3V500 – 3-Year...
Price €45.90
Garanzia3 Gr3V500 3-Year Extended Warranty Coverage for Products up to €500

Candy RO H8A2TCEX-S, Freestanding, Front-load, Heat pump, White, Rotary, Left
| Design | |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Drying system | Heat pump |
| Product colour | White |
| Door hinge | Left |
| Door style | Glass window door |
| Door colour | White |
| Control type | Rotary |
| Drum volume | 125 L |
| Built-in display | Y |
| Drum material | Stainless steel |
| Built-in condensate drainage | Y |
| Certification | Woolmark |
| Performance | |
| Rated capacity | 8 kg |
| Drying class | B |
| Drying programs | Wool |
| Noise level | 67 dB |
| Energy consumption per cycle (partial load) | 1.08 kWh |
| Ergonomics | |
| Delayed start timer | Y |
| Delay start (max) | 24 h |
| Remaining time indication | Y |
| Buzzer | Y |
| Adjustable feet | Y |
| Ready indicator | Y |
| Control apps supported | Candy simply-Fi |
| Bluetooth | Y |
| Wi-Fi controlled | Y |
| Power | |
| Energy efficiency class | A++ |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Energy consumption | 1.94 kWh |
| Annual energy consumption | 236 kWh |
| Heat source | Electric |
| Power plug type | Type F |
| Weight & dimensions | |
| Width | 600 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 41.7 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 650 mm |
| Package depth | 620 mm |
| Package height | 900 mm |
| Package weight | 43.2 kg |
Candy Hoover Group S.r.l.
Via Comolli, 16
20861 - Brugherio
Italia
CONTATTI
Tel: +39 039 2086 1
Mail: info@candy-group.com
____
Operatore economico con sede nell’UE che garantisce la conformità del prodotto alle normative richieste.
Candy Hoover Group S.r.l.
Via Comolli, 16
20861 - Brugherio
Italia
Your RMA request has been submitted. We will pick up the item you wish to return within 6 days. We hope you understand that we only accept items for return if they have not been used or tampered with. Original packaging and accessories also need to be returned along with item.
Click here to get more details