Garanzia3 Gr3V500 – 3-Year...
Price €45.90
Garanzia3 Gr3V500 3-Year Extended Warranty Coverage for Products up to €500

Hoover H-DRY 500 NDE H9A3TCBEXS-S, Freestanding, Front-load, Heat pump, White, Rotary, Touch, Left
H-DRY 500
H-DRY 500 è l'asciugabiancheria più affidabile ed efficiente, in grado di asciugare perfettamente ed efficacemente qualsiasi tipo di indumento prendendosi cura delle fibre grazie al nuovo programma Auto Care.
Hoover H-DRY 500 NDE H9A3TCBEXS-S. Appliance placement: Freestanding, Loading type: Front-load, Drying system: Heat pump. Rated capacity: 9 kg, Drying class: A, Drying programs: White clothes, Auto, Wool, Sport, Freshen-up, Eco, Jeans/denim, Blouse/shirt, Synthetics. Delay start (max): 24 h, Control apps supported: hOn. Energy efficiency class: A+++, Energy consumption: 1.59 kWh, Annual energy consumption: 194 kWh. Depth: 611 mm, Width: 596 mm, Height: 850 mm
| Design | |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Drying system | Heat pump |
| Product colour | White |
| Door hinge | Left |
| Door colour | Black |
| Control type | Rotary, Touch |
| Drum volume | 125 L |
| Built-in display | Yes |
| Display type | LED |
| Drum material | Stainless steel |
| Built-in condensate drainage | No |
| Certification | Woolmark |
| Performance | |
| Rated capacity | 9 kg |
| Drying class | A |
| Number of drying programs | 16 |
| Drying programs | White clothes, Auto, Wool, Sport, Freshen-up, Eco, Jeans/denim, Blouse/shirt, Synthetics |
| Cycle time | 235 min |
| Noise level | 69 dB |
| Anti-Crease function | Yes |
| Anti-allergy function | Yes |
| Moisture sensor | Yes |
| Energy consumption per cycle (partial load) | 0.87 kWh |
| Ergonomics | |
| Delayed start timer | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Remaining time indication | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Child lock | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Ready indicator | Yes |
| Control apps supported | hOn |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Power | |
| Energy efficiency class | A+++ |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Energy consumption | 1.59 kWh |
| Annual energy consumption | 194 kWh |
| Power plug type | Type F (CEE 7/4) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 596 mm |
| Depth | 611 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 43.3 kg |
| Packaging data | |
| Drying rack included | Yes |
| Package width | 596 mm |
| Package depth | 620 mm |
| Package height | 650 mm |
| Package weight | 44.8 kg |
Hoover Europe GmbH
Hooverstraüe 17
40210 - Dusseldorf
Germania
CONTATTI
Tel: +49 211 181818
Mail: info@hoover.eu
____
Operatore economico con sede nell’UE che garantisce la conformità del prodotto alle normative richieste.
Hoover Europe GmbH
Hooverstraüe 17
40210 - Dusseldorf
Germania
Your RMA request has been submitted. We will pick up the item you wish to return within 6 days. We hope you understand that we only accept items for return if they have not been used or tampered with. Original packaging and accessories also need to be returned along with item.
Click here to get more details