Garanzia3 Gr3V500 – 3-Year...
Price €45.90
Garanzia3 Gr3V500 3-Year Extended Warranty Coverage for Products up to €500

LG F4WV709S1E, Front-load, 9 kg, A, 71 dB, 1400 RPM, A
| Design | |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Product colour | White |
| Inverter technology | Y |
| Built-in display | Y |
| Control type | Rotary, Touch |
| Door hinge | Left |
| Door colour | Black |
| Viewing window | Y |
| Performance | |
| Rated capacity | 9 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Spin-drying class | A |
| Number of washing programs | 16 |
| Noise emission class | A |
| Noise level | 71 dB |
| Noise level (spin) | 71 dB |
| Noise level (wash) | 54 dB |
| Delayed start timer | Y |
| Delay start (max) | 19 h |
| Cycle time (max) | 267 min |
| Cycle time (quick washing program) | 39 min |
| Washing programs | Hygiene/anti-allergy, Baby care, Cotton, Easy care, Wool, Intensive/outdoor, Mix, Quick, Silent, Sport, Steam, Rinse & spin, Spin/drain, Delicate/silk |
| Rinse Plus function | Y |
| Adjustable spin speed | Y |
| Minimum spin speed | 400 RPM |
| Automatic load recognition | Y |
| Left-on mode duration | 10 min |
| Wi-Fi controlled | Y |
| Ergonomics | |
| Auto-restart | Y |
| Eco Drum Clean | Y |
| Remaining time indication | Y |
| Buzzer | Y |
| On/off button | Y |
| Power | |
| Energy efficiency class | A |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption per 100 cycles | 50 kWh |
| Energy consumption washing per cycle | 0.62 kWh |
| Weight & dimensions | |
| Width | 600 mm |
| Depth | 560 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 70 kg |
LG Electronics Europe B.V.
Krijgsman 1
1186 DM - Amstelveen
Paesi Bassi
CONTATTI
Tel: +31 20 456 3131
Mail: info@lge.com
____
Operatore economico con sede nell’UE che garantisce la conformità del prodotto alle normative richieste.
LG Electronics Europe B.V.
Krijgsman 1
1186 DM - Amstelveen
Paesi Bassi
Your RMA request has been submitted. We will pick up the item you wish to return within 6 days. We hope you understand that we only accept items for return if they have not been used or tampered with. Original packaging and accessories also need to be returned along with item.
Click here to get more details