Garanzia3 Gr3V500 – 3-Year...
Price €45.90
Garanzia3 Gr3V500 3-Year Extended Warranty Coverage for Products up to €500

Whirlpool FFWDB 96436 SV IT, Front-load, Freestanding, White, Left, Grey, White, 58 L
| Design | |
| Loading type | Front-load |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | White |
| Door hinge | Left |
| Door colour | Grey, White |
| Built-in display | Y |
| Drum volume | 58 L |
| Lower built-in capability (topless) | N |
| Performance | |
| Rated capacity (washing & drying) | 6 kg |
| Maximum spin speed | 1351 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Rated capacity (washing) | 9 kg |
| Cycle time washing | 228 min |
| Cycle time washing & drying | 560 min |
| Washing programs | Steam |
| Drying programs | Delicate/silk |
| Add garment (pause) function | Y |
| Delayed start timer | Y |
| Adjustable temperature | Y |
| Noise emission class | B |
| Overflow protection | Y |
| Ergonomics | |
| Cord length | 1.2 m |
| Adjustable feet | Y |
| Remaining time indication | Y |
| On/off button | Y |
| Power | |
| Energy efficiency class (washing) | A |
| Energy efficiency class (washing & drying) | D |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption washing per cycle | 0.494 kWh |
| Water consumption washing per cycle | 50 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing) | 49 kWh |
| Energy consumption washing & drying per cycle | 3.072 kWh |
| Water consumption washing & drying per cycle | 65 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing & drying) | 307 kWh |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Connected load | 1850 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Power plug type | Type F (CEE 7/4) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 595 mm |
| Depth | 540 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 66 kg |
Whirlpool EMEA S.p.A.
Viale Guido Borghi, 27
21025 - Comerio
Italia
CONTATTI
Tel: +39 0332 759111
Mail: whirlpool_customerexperience@whirlpool.com
____
Operatore economico con sede nell’UE che garantisce la conformità del prodotto alle normative richieste.
Whirlpool EMEA S.p.A.
Viale Guido Borghi, 27
21025 - Comerio
Italia
Your RMA request has been submitted. We will pick up the item you wish to return within 6 days. We hope you understand that we only accept items for return if they have not been used or tampered with. Original packaging and accessories also need to be returned along with item.
Click here to get more details