Garanzia3 Gr3V500 – 3-Year...
Price €45.90
Garanzia3 Gr3V500 3-Year Extended Warranty Coverage for Products up to €500

Samsung Galaxy A52 4G SM-A525FLVGEUE, 16.5 cm (6.5"), 6 GB, 128 GB, 64 MP, Android 11, Violet
| Display | |
| Display diagonal | 16.5 cm (6.5") |
| Display resolution | 2400 x 1080 pixels |
| Touchscreen | Y |
| Screen shape | Flat |
| Display type | SAMOLED |
| Display number of colours | 16 million colours |
| Native aspect ratio | 20:9 |
| Maximum refresh rate | 90 Hz |
| Pixel density | 407 ppi |
| Rounded display corners | Y |
| Processor | |
| Processor frequency | 2.3 GHz |
| Processor family | Qualcomm Snapdragon |
| Processor model | 720G |
| Processor cores | 8 |
| Coprocessor | Y |
| Coprocessor frequency | 1.8 GHz |
| Storage | |
| RAM capacity | 6 GB |
| Internal storage capacity | 128 GB |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Maximum memory card size | 1000 GB |
| Memory card slot type | Hybrid slot |
| Camera | |
| Rear camera type | Quad camera |
| Rear camera resolution (numeric) | 64 MP |
| Second rear camera resolution (numeric) | 12 MP |
| Third rear camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Macro camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Rear camera resolution | 9248 x 6936 pixels |
| Rear camera aperture number | 1.8 |
| Second rear camera aperture number | 2.2 |
| Third rear camera aperture number | 2.4 |
| Fourth rear camera aperture number | 2.4 |
| Digital zoom | 10x |
| Front camera type | Single camera |
| Front camera resolution (numeric) | 32 MP |
| Front camera aperture number | 2.2 |
| Rear camera flash | Y |
| Flash type | LED |
| Video capture resolution (max) | 3840 x 2160 pixels |
| Video recording modes | 720p,1080p,2160p |
| Auto focus | Y |
| Face detection | Y |
| Multi-shot | Y |
| Network | |
| SIM card capability | Dual SIM |
| Mobile network generation | 4G |
| SIM card type | NanoSIM |
| 3G standards | HSDPA,HSPA+,HSUPA,UMTS |
| 4G standard | LTE |
| Wi-Fi | Y |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n),Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Y |
| Bluetooth version | 5.0 |
| 4G data rate (max) | 600 Mbit/s |
| Wi-Fi Direct | Y |
| Near Field Communication (NFC) | Y |
| Subscription | |
| Subscription type | No subscription |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Y |
| USB connector type | USB Type-C |
| Headphone connectivity | USB Type-C |
| Messaging | |
| Short Message Service (SMS) | Y |
| Multimedia Messaging Service (MMS) | Y |
| Y | |
| Design | |
| Form factor | Bar |
| Product colour | Violet |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Performance | |
| Fast charging | Y |
| Wireless charging | N |
| Fingerprint reader | Y |
| Speakerphone | Y |
| Vibrating alert | Y |
| Navigation | |
| Position location | Y |
| GPS (satellite) | Y |
| BeiDou | Y |
| Galileo | Y |
| Multimedia | |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Audio formats supported | 3GA, AAC, AMR, AWB, FLAC, IMY, M4A, Mid, MIDI, MP3, MXMF, OGA, OGG, OTA, RTTTL, RTX, WAV, XMF |
| Video formats supported | 3G2,3GP,AVI,FLV,M4V,MKV,MP4,WEBM |
| Software | |
| Platform | Android |
| Operating system installed | Android 11 |
| Social network services supported | |
| App distribution platform | Google Play |
| Google applications | Gmail,Google Chrome,Google Drive,Google Maps,Google Photos,Google Play,Google Play Movies,YouTube |
| Virtual assistant | Samsung Bixby |
| Battery | |
| Battery capacity | 4500 mAh |
| Talk time (4G) | 37 h |
| Browsing time (Wi-Fi) | 18 h |
| Browsing time (4G) | 17 h |
| Continuous audio playback time | 127 h |
| Continuous video playback time | 21 h |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 189 g |
| Width | 75.1 mm |
| Depth | 8.4 mm |
| Height | 159.9 mm |
| Certificates | |
| Head SAR (EU) | 0.673 W/kg |
| Body SAR (EU) | 1.377 W/kg |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Y |
| Quick start guide | Y |
| AC adapter power | 15 W |
Samsung Electronics Italia Spa
Via Mike Bongiorno, 9
20124 - Milano
Italia
CONTATTI
Tel: +39 02 4888 1
Mail: info@samsung.com
____
Operatore economico con sede nell’UE che garantisce la conformità del prodotto alle normative richieste.
Samsung Electronics Italia Spa
Via Mike Bongiorno, 9
20124 - Milano
Italia
Your RMA request has been submitted. We will pick up the item you wish to return within 6 days. We hope you understand that we only accept items for return if they have not been used or tampered with. Original packaging and accessories also need to be returned along with item.
Click here to get more details