Blast past fast. 5G speed. A14 Bionic, the fastest chip in a smartphone. An edge-to-edge OLED display. Ceramic Shield with four times better drop performance. And Night mode on every camera. iPhone 12 has it all — in two perfect sizes.
Big news. 6.1” Super Retina XDR display
The world’s smallest, thinnest, lightest 5G phone.Ceramic Shield. Clearly tougher than any smartphone glass. 4x better drop performance
H2OK Even better spill and splash resistance
5G speedOMGGGGG. 5G on iPhone is superfast. So you can download films on the fly. Stream higher-quality video. Or FaceTime in HD over cellular. With lots less lag. And you can do it in more places, because iPhone 12 has the broadest 5G coverage worldwide.
A14 A14 Bionic is the fastest chip in a smartphone. And it pushes what’s possible. Like crunching trillions of operations on the Neural Engine. Or shooting in Dolby Vision — even pro movie cameras can’t do that. It’s super-efficient for great battery life. And it’s ahead of its time, prepared to power pretty much anything that comes next.
Super Retina XDR display Behold OLED. Vastly more contrast. Incredible colour accuracy.
A huge jump in pixel density.5 Wow. Just wow. OLED delivers brighter brights, darker blacks, and higher resolution for everything you look at. This is the best iPhone display we’ve ever made, and it goes all the way to the edge.
Dual-camera system Welcome to the dark side. Both the Wide and Ultra Wide cameras now have Night mode — and it’s better than ever at capturing incredible low-light shots. The new Wide camera brings in 27 per cent more light. So whether you take photos by daylight or by moonlight, you’ll get a level of detail and colour that wasn’t possible before.
Evenings have entered the picture. Night mode senses when light is low and kicks in automatically, maintaining clarity while capturing beautiful vibrant colour. All you have to do is start snapping.
Photos that were once hard to capture — like a dramatic moonlit scene — now come out sharper than ever.
Deep Fusion, in mid to low light, analyses multiple exposures to maximise detail. Check out the texture in the wood, fabric and crystal. And the Ultra Wide gets you a heroic perspective.
Automatic magic. Smart HDR 3 balances the elements in a shot, bringing out detail in the subject and trees while retaining the rich colour of the sky — even at high noon.
Beyond faces, Smart HDR 3 uses machine learning to recognise scenes, then adjusts sharpness, colour and white balance where needed.
Even in bright light, Smart HDR 3 is amazing at capturing texture, skin tone, colour saturation and individual details that make photos feel true to life.
Face it. Nothing beats Portrait mode. Portrait mode is even better at artfully blurring the background to put all the focus on your subject. Lovely, isn’t it?
Take great photos even further by choosing from six creative lighting effects, like High‑Key Light Mono, Natural Light and Studio Light.
VideoLow lights.Camera. How do you improve on the highest-quality video in a smartphone? Make it even better in low light — a full 27 per cent better. That means no hour is off limits for more beautifully detailed video. Then there’s Night mode Time-lapse. Just prop up your iPhone and let the light trails begin.
And boom.You own a film studio. Now you can record 4K HDR video with Dolby Vision. Edit in Photos or iMovie. Then zap it to your TV using AirPlay6 to see all that colour and detail. It’s a start-to-finish cinematic experience — found only on iPhone. Which comes in handy when your dog does something adorable.
Night mode selfiesLook your best.Even in the dark. Night-time is the right time for a selfie. Because Night mode and a slew of other great features are now on the front camera. Like Deep Fusion, Smart HDR 3, Dolby Vision recording and more.
MagSafe accessoriesEverything just clicks.Beautifully stackable. Snap on a new MagSafe case, wallet, or both. (Fear not, the wallet is shielded so it’s safe for credit cards.)
Turbo chargeable. Magnets align themselves perfectly every time for faster wireless charging.
Get straight tothe good stuff. iOS 14 is packed with shortcuts that get you just what you want, just when you want it.
Widgets have been redesigned to serve up info you want at a glance — right on your Home screen.
Pinned conversations in Messages put the people you talk to most at the top of the list.
App Clips let you use a small part of an app to quickly do things like pay for parking or order a takeaway.
Privacy is built in. iPhone is designed to protect your information. Face ID data doesn’t leave your iPhone and is never backed up to iCloud or anywhere else. iOS shows you an app’s privacy practices before you download it. When you use Apple Pay, your credit card number isn’t shared with merchants. And the list goes on.
We reduced our carbon footprint. By thinking inside the box. Across the iPhone family, we’re removing the power adapter and EarPods that often go unused, but including the fast-charging USB‐C to Lightning cable that most people need. That shrinks packaging, and more boxes per shipment means fewer shipments overall. We’re also transitioning our manufacturing partners to renewable energy. Altogether, this eliminates over 2 million tonnes of carbon emissions annually.
Even the little things are a big deal.Best worldwide coverage iPhone 12 has up to 20 5G bands and up to 32 LTE bands — more than any other smartphone — for the most extensive coverage around the world.
Augmented reality The power of A14 Bionic brings the latest AR experiences to life. Explore ancient relics, dissect a frog — even try out a new sofa with AR Quick Look.
More shots, less lag Snapping shots quickly? iPhone intelligently adapts, speeding up processing so you can capture all the action.
Have two numbers Dual SIM with eSIM lets you have both a personal number and a business number on the same iPhone.
Spatial audiowith Dolby Atmos Sound moves around you in 3D space, so you feel like you’re inside the action.
Recycled rare earth in magnets iPhone 12 uses 100% recycled rare earth elements in all magnets, including those in our MagSafe accessories.
Use AR to see it from every angle. Open this page using Safari on your iPhone or iPad.
TIM Apple iPhone 12. Display diagonal: 15.5 cm (6.1"), Display resolution: 2532 x 1170 pixels, Display type: OLED. Processor family: Apple, Processor model: A14. Internal storage capacity: 128 GB. Rear camera resolution (numeric): 12 MP, Rear camera type: Dual camera. SIM card capability: Dual SIM. Operating system installed: iOS 14. Product colour: Black. Weight: 162 g
| Display |
| Display diagonal | 15.5 cm (6.1") |
| Display resolution | 2532 x 1170 pixels |
| Touchscreen | Y |
| Screen shape | Flat |
| Display type | OLED |
| Display glass type | Ceramic Shield |
| Contrast ratio (typical) | 2000000:1 |
| Display brightness | 625 cd/m² |
| Maximum display brightness (HDR) | 1200 cd/m² |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Y |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Extreme Dynamic Range (XDR) |
| Pixel density | 460 ppi |
| Fingerprint resistant | Y |
| Rounded display corners | Y |
| Processor |
| Processor family | Apple |
| Processor model | A14 |
| Processor cores | 6 |
| Coprocessor model | Neural Engine |
| Coprocessor cores | 16 |
| Storage |
| Internal storage capacity | 128 GB |
| Compatible memory cards | Not supported |
| Camera |
| Rear camera type | Dual camera |
| Rear camera resolution (numeric) | 12 MP |
| Second rear camera resolution (numeric) | 12 MP |
| Rear camera aperture number | 2.4 |
| Second rear camera aperture number | 1.6 |
| Rear camera field of view (FOV) angle | 120° |
| Rear camera lens elements | 5-element lens |
| Second rear camera lens elements | 7-element lens |
| Optical zoom | 2x |
| Digital zoom | 5x |
| Front camera type | Single camera |
| Front camera resolution (numeric) | 12 MP |
| Front camera aperture number | 2.2 |
| Rear camera flash | Y |
| Flash type | LED |
| Video capture resolution (max) | 3840 x 2160 pixels |
| Maximum frame rate | 240 fps |
| Resolution at capture speed | 1280x720@30fps,1920x1080@30fps,1920x1080@60fps,3840x2160@24fps,3840x2160@30fps,3840x2160@60fps |
| Video recording modes | 720p,1080p,2160p |
| Auto focus | Y |
| Face detection | Y |
| Time lapse mode | Y |
| Video stabilizer | Y |
| Image stabilizer | Y |
| Night mode | Y |
| Network |
| SIM card capability | Dual SIM |
| Mobile network generation | 5G |
| SIM card type | NanoSIM + eSIM |
| 3G standards | DC-HSDPA,HSPA+,UMTS |
| 4G standard | LTE |
| Voice over LTE (VoLTE) supported | Y |
| Wi-Fi | Y |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n),Wi-Fi 5 (802.11ac),Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Y |
| Bluetooth version | 5.0 |
| 3G bands supported | 800,850,900,1700,1900,2100 MHz |
| MIMO | Y |
| Near Field Communication (NFC) | Y |
| Ports & interfaces |
| USB port | N |
| Headphone connectivity | Lightning |
| Lightning connector | Y |
| Messaging |
| Short Message Service (SMS) | Y |
| Multimedia Messaging Service (MMS) | Y |
| E-mail | Y |
| Design |
| Form factor | Bar |
| Product colour | Black |
| International Protection (IP) code | IP68 |
| Protection features | Dust resistant, Splash proof, Water resistant |
| Housing material | Aluminium, Glass |
| Performance |
| Video call | Y |
| Fast charging | Y |
| Wireless charging | Y |
| Graphics card cores | 4 |
| Face recognition | Y |
| Hearing aid compatibility | Y |
| Vibrating alert | Y |
| Navigation |
| Position location | Y |
| GPS (satellite) | Y |
| BeiDou | Y |
| Galileo | Y |
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | Y |
| Electronic compass | Y |
| Wi-Fi positioning | Y |
| Multimedia |
| FM radio | N |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Audio formats supported | AAC-LC,AAX,AAX+,AC3,ALAC,EAC3,FLAC,HE-AAC,HE-AAC v2,LPCM,MP3 |
| Video formats supported | H.264,HEVC,M-JPEG,MPEG‑4 Part 2 |
| Software |
| Platform | iOS |
| Operating system installed | iOS 14 |
| App distribution platform | Apple App Store |
| Virtual assistant | Apple Siri |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Battery |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Continuous audio playback time | 65 h |
| Continuous video playback time | 17 h |
| Weight & dimensions |
| Weight | 162 g |
| Width | 71.5 mm |
| Depth | 7.4 mm |
| Height | 146.7 mm |
| Operational conditions |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Packaging content |
| Cables included | USB Type-C to Lightning |