The realme GT NEO 3 honors the purity of speed with an authentic reference to an epic rivalry between two automakers in one of the oldest endurance races during the 60's.
This time, we've approached speed and performance in a whole new way with the latest hardware upgrades and meaningful innovations with software enhancements.
The realme GT NEO 3 is essentially a tribute to racing legends, with an exceptional design and faster performance.
Dimensity 8100 5G Processor Eye-popping Flagship Performance.
Dedicated Display Processor Serious Frame Rate for Serious Gameplay.
Racing Stripe Design A Tribute to the Racing Legend.
Sony IMX766 OIS Image Sensor 50MP Flagship Primary Camera.
Stainless Steel Vapor Cooling System Max Advanced Thermal Management.
GT Mode 3.0 Smooth and Fast Gaming Performance.
120Hz Reality Display Brilliant Display of Brightness.
Jaw-dropping NEOSpeed and PerformanceLightning-Fast Performance that Stays Cool Dimensity 8100 5G Processor.
5nm Flagship Process Technology The 5nm Dimensity 8100 5G chipset packs an eight-core CPU and six-core Mali-G610 GPU for super fast performance, so that realme GT NEO 3 can blaze through all the tasks. Paired with UFS 3.1 storage and 6400Mhz of LPDDR5 RAM, you can store large files quickly and launch demanding apps in a snap.
Get ready in 12 minutes80W SuperDart Charge0-50% in 12 Mins With the 80W SuperDart charge included in the box, you can go from 0 to 50% charged in just 12 minutes.
TÜV Rheinland Safe Fast-Charge System Certification Our multiple safety protection features can easily tackle different faults, offering multiple protection for both the battery and GT NEO 3.
Longer Battery Life, larger battery capacity - 1600 Charge Cycles Retain ≥80% Original Capacity
- Equivalent to 5000mAh(typ) battery capacity
Sustained High Frame RateDedicated Display ProcessorSmoother Gaming Experience in Every Frame When playing supported games, our Dedicated Display Processor intelligently inserts intermediate frames, increasing the frame rate up to 120fps, effectively improving fluidity and clarity.
Effectively Efficient The Dedicated Display Processor performs GPU render processing and interpolation to improve overall power efficiency of GT NEO 3. The result? You have more battery life to do more on the go.
Chilled to the coreOur Largest CoolingArea at 39606mm² The new Stainless Steel Vapor Cooling System Max features over 7% larger cooling area than realme GT 2 Pro, and reduces the temperature of core areas by up to 19℃.
4129mm² Vapor Chamber The new Stainless Steel Vapor Cooling System Max features a 4129 mm² stainless steel vapor chamber, 26% larger than its predecessor’s. This allows the realme GT NEO 3 to deliver amazing performance while keeping the overall phone at an optimal temperature level.
The whole 9 yards Composed of 9 layers, including our Diamond Thermal Gel which is 50-60% better than standard thermal gel at dissipating heat. We’ve coupled the stainless steel vapor chamber with a copper alloy back that dissipates heat way faster than steel or aluminum.
Power to the GamersGT Mode 3.0 Engage the GT NEO 3 performance at full speed with GT Mode in the Quick Setting.
Next-level ConnectionsAntenna Array Matrix SystemSpeed Ahead with Smarter Connections【HyperSmart Antenna Switching】 With 11 antennas around the body, GT NEO 3 automatically selects the optimum antennas, giving you up to 200% stronger signals.
Say Goodbye to Congested Networks【Dynamic Base Station Switching】 Your gaming experience suffers in areas with heavy foot traffic. With Dynamic Base Station Switching, the realme GT NEO 3 intelligently improves network congestion by switching to signal sources with the lowest latency.
Elevate Your Connections【Wireless Burst】 Wireless Burst technology lets you take full advantage of Wi-Fi and Bluetooth technologies by placing each of these antennas strategically. So that you can wirelessly connect to the web, orgainze your photos, listen to music, and more.
A Smarter Way of Doing Things【Dual-SIM Latency Optimization】 The Dual SIM Latency Optimization minimizes data latency between SIMs data through independent transmission and reception without mutual signal interference. That means when you are on a video call on one SIM card while playing a game on the second SIM card, you will get the maximum data transmission with very little latency.
A Tribute tothe Racing LegendRacing Stripe DesignDesign Inspiration The design of realme GT NEO 3, implemented with superb craftsmanship, honors the purity of speed with an authentic reference to an epic rivalry between two automakers in one of the oldest endurance races during the 60's.
Design Concept The racing stripes design of GT NEO 3 is an embodiment of speed and performance. Feel the speed every time you grab the GT NEO 3.
Design Craftsmanship The back of GT NEO 3 is carved out of a piece of matte AG glass with a beautiful contour. The smooth, refined surface reduces glare and minimizes fingerprints, so the phone has a smooth and comfortable build.
Frame Your Shot,Capture the Moment50MP AI Triple Camera50MP Flagship Primary Camera.
119° Super Wide-angle Camera.
4cm Macro Camera.
50MP Sony IMX766 1/1.56" sensor + bigger pixels = more light intake
Utilizing 4-in-1 binning, it transforms its pixels into 2.0 µm super pixels, allowing it to capture 63.8% more light compared to the Sony IMX586. More light and more image information means better photo quality.
Faster Autofocusing and Faster Image Processing For mid-to-low-light shots, All Pixel Omni-directional PDAF allows the Sony IMX766 image sensor to focus using any of its 50 million+ pixels. Harnessing the power of Imagiq 780 ISP of the Deminsity 8100 processor, GT NEO 3 can now do image processing faster to just under 1 second. So, you can capture moments quickly, even in difficult lighting conditions.
Tell Your Story with Street Photography Mode Our custom Street Photography Mode is built from the ground up with features like DIS Snapshot, Instant Focus, and Quick Zoom to deliver an effortless mobile street photography experience.
Macro — Capture the unseenUltra Wide — Widen Your PerspectiveA Brilliant Displayof Speed120Hz Reality Display Our largest Reality Display, measured at 6.7-inch, gets a supercharged refresh rate of 120Hz. So, every swipe, scroll, and tap feels instantaneous. Because this is an AMOLED panel that is fine-tuned with precise color accuracy, the content looks exceptionally sharp and vivid. That means everything on the Reality Display looks remarkably beautiful and natural.
120Hz Dynamic Refresh Rate.
1.07 Billion Colors 10-bit display.
5,000,000: 1 Contrast Ratio Deeper blacks, dazzling whites.
JNCD≈0.4 Virtually indistinguishable from perfect.
Experience Speed Without Compromises360° NFC Compared to regular NFC, we’ve increased the sensor area by 500%, and the sensor range by 20%. Now NFC works at any angle, anywhere on GT NEO 3.
Tactile Engine 2.0X-axis Linear Motor The Tactile Engine comes with a newly designed composite magnetic field and redesigned motor engines for stronger haptic feedback. Compared with the previous generation, the volume has been increased by 40%, the energy capacity increased by 80%, the effective frequency width is wider, and the noise has been reduced by 30%.
Dolby Atmos Dual Speakers GT NEO 3 features all-new stereo speakers with superb sound quality for crisp and clear audio powered by Dolby Atmos and Hi-Res Audio. So from watching movies to listening to music, everything feels more immersive than ever before.
Seamlessly Fluid Experience - AI Smooth Engine
- Smooth Animation Engine
- Floating Window 2.0
Rapid In-display Heart Rate Monitor
Unlock your phone securely and check your heart rate at any time of the day.
realme GT Neo 3. Display diagonal: 17 cm (6.7"), Display resolution: 2412 x 1080 pixels. Processor family: MediaTek Dimensity, Processor model: 8100. RAM capacity: 12 GB, RAM type: LPDDR5, Internal storage capacity: 256 GB. Rear camera resolution (numeric): 50 MP, Rear camera type: Triple camera. SIM card capability: Dual SIM. Operating system installed: Android 12. Battery capacity: 4500 mAh. Product colour: White. Weight: 188 g
| Display |
| Display diagonal | 17 cm (6.7") |
| Display resolution | 2412 x 1080 pixels |
| Screen shape | Flat |
| Display glass type | Corning Glass |
| Gorilla Glass version | Gorilla Glass 5 |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Contrast ratio (typical) | 5000000:1 |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Rounded display corners | Y |
| Processor |
| Processor family | MediaTek Dimensity |
| Processor model | 8100 |
| Processor boost frequency | 2.85 GHz |
| Storage |
| RAM capacity | 12 GB |
| Internal storage capacity | 256 GB |
| RAM type | LPDDR5 |
| Compatible memory cards | Not supported |
| Camera |
| Rear camera type | Triple camera |
| Rear camera sensor size | 1/1.56" |
| Rear camera resolution (numeric) | 50 MP |
| Second rear camera resolution (numeric) | 8 MP |
| Macro camera resolution (numeric) | 2 MP |
| Rear camera aperture number | 1.88 |
| Second rear camera aperture number | 2.25 |
| Third rear camera aperture number | 2.4 |
| Rear camera field of view (FOV) angle | 84.4° |
| Second rear camera field of view (FOV) angle | 119° |
| Third rear camera field of view (FOV) angle | 88.8° |
| Rear camera focal length | 2.36 cm |
| Second rear camera focal length | 1.54 cm |
| Third rear camera focal length | 2.18 cm |
| Rear camera lens elements | 6-element lens |
| Second rear camera lens elements | 5-element lens |
| Third rear camera lens elements | 3-element lens |
| Front camera type | Single camera |
| Front camera resolution (numeric) | 16 MP |
| Front camera aperture number | 2.45 |
| Front camera field of view (FOV) angle | 82.3° |
| Rear camera flash | Y |
| Flash type | LED |
| Maximum frame rate | 480 fps |
| Resolution at capture speed | 1280x720@30fps, 1920x1080@30fps, 1920x1080@60fps, 3840x2160@60fps |
| Video recording modes | 720p, 1080p, 2160p |
| Auto focus | Y |
| Time lapse mode | Y |
| Video stabilizer | Y |
| Image stabilizer type | Optical Image Stabilization (OIS) |
| Night mode | Y |
| Network |
| SIM card capability | Dual SIM |
| Mobile network generation | 5G |
| SIM card type | NanoSIM |
| 3G standards | WCDMA |
| 4G standard | LTE-TDD & LTE-FDD |
| Voice over LTE (VoLTE) supported | Y |
| Wi-Fi | Y |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Y |
| Bluetooth version | 5.3 |
| aptX technology | Y |
| Frequency band | Dual-band |
| Near Field Communication (NFC) | Y |
| Subscription |
| Subscription type | No subscription |
| Ports & interfaces |
| USB port | Y |
| USB connector type | USB Type-C |
| Headphone connectivity | USB Type-C |
| Messaging |
| Short Message Service (SMS) | Y |
| Multimedia Messaging Service (MMS) | Y |
| E-mail | Y |
| Design |
| Form factor | Bar |
| Product colour | White |
| Colour name | Sprint White |
| Market positioning | Gaming |
| Performance |
| Video call | Y |
| Fast charging | Y |
| Fast charging technology | UltraDart Charge |
| Graphics card | Mali-G610 MC6 |
| Fingerprint reader | Y |
| Voice commands | Y |
| Vibrating alert | Y |
| Navigation |
| Position location | Y |
| GPS (satellite) | Y |
| BeiDou | Y |
| Galileo | Y |
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | Y |
| Electronic compass | Y |
| Multimedia |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Software |
| Platform | Android |
| Operating system installed | Android 12 |
| Operating system fork | realme UI 3.0 |
| App distribution platform | Google Play |
| Battery |
| Battery capacity | 4500 mAh |
| Weight & dimensions |
| Weight | 188 g |
| Width | 75.6 mm |
| Depth | 8.2 mm |
| Height | 163.3 mm |
| Packaging content |
| AC adapter included | Y |
| Quick start guide | Y |
| Screen protector | Y |
| AC adapter power | 150 W |