Garanzia3 Gr3V500 – 3-Year...
Price €45.90
Garanzia3 Gr3V500 3-Year Extended Warranty Coverage for Products up to €500

Smeg FD76EN1HX, 510 L, SN-T, 6 kg/24h, E, Fresh zone compartment, Stainless steel
| Design | |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Stainless steel |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Y |
| Built-in display | Y |
| Display type | LED |
| Number of compressors | 1 |
| Inverter technology | Y |
| Fingerprint resistant | Y |
| Performance | |
| Total net capacity | 510 L |
| Total gross capacity | 569 L |
| Climate class | SN-T |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Noise emission class | D |
| Noise level | 41 dB |
| Icemaker | Y |
| Fridge | |
| Fridge net capacity | 387 L |
| Fridge gross capacity | 416 L |
| Fridge interior light | Y |
| Lamp type | LED |
| No Frost (fridge) | Y |
| Multi-Airflow system (fridge) | Y |
| Fridge number of shelves/baskets | 3 |
| Number of removable shelves | 2 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Fridge door balconies | 3 |
| Bottle rack | Y |
| Freezer | |
| Freezer position | Top-placed |
| Freezer net capacity | 123 L |
| Freezer gross capacity | 153 L |
| Freezing capacity | 6 kg/24h |
| Storage time during power failure | 21 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Y |
| Freezer interior light | Y |
| Freezer number of shelves/baskets | 2 |
| Fast freeze function | Y |
| Fresh zone | |
| Fresh zone compartment | Y |
| Fresh zone compartment net capacity | 27 L |
| Ergonomics | |
| Cord length | 2.1 m |
| Power | |
| Energy efficiency class | E |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Annual energy consumption | 334 kWh |
| Connected load | 180 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Weight & dimensions | |
| Width | 760 mm |
| Depth | 750 mm |
| Height | 1860 mm |
| Width with door open | 140.6 cm |
| Depth with door open | 136.2 cm |
| Weight | 87.5 kg |
SMEG S.p.A.
Via Leonardo da Vinci, 4
42016 - Guastalla
Italia
CONTATTI
Tel: +39 0522 8211
Mail: smeg@smeg.it
____
Operatore economico con sede nell’UE che garantisce la conformità del prodotto alle normative richieste.
SMEG S.p.A.
Via Leonardo da Vinci, 4
42016 - Guastalla
Italia
Your RMA request has been submitted. We will pick up the item you wish to return within 6 days. We hope you understand that we only accept items for return if they have not been used or tampered with. Original packaging and accessories also need to be returned along with item.
Click here to get more details