Fuel the imaginations of young Super Heroes with the Loki vs. Team Iron Man (11211) building toy, a great gift idea for boys and girls aged 4 years old and over. Featuring 4 minifigures from the Iron Man and His Awesome Friends TV show, this set provides a fun way to develop creative skills.
The LEGO® ǀ Marvel playset involves Iron Man, Iron Hulk and Ironheart working together at Iron Man's headquarters to prepare a jet plane, car and a jointed mech for battle against Loki. Fun features include Iron Man’s spinning hologram, Hulk’s elevator arm and tools for the vehicles. Designed with budding builders in mind and packed with engaging details, this versatile pretend-play toy comes with colourful pictorial instructions, large Starter Bricks and separate bags containing 1 building model per bag. And with the LEGO Builder app, kids can zoom, rotate in 3D and track progress with easy-to-follow digital instructions. This set contains 204 pieces.
SUPER HERO HQ BUILDING TOY – Zoom into endless imaginative adventures with LEGO® ǀ Marvel Iron Man and His Awesome Friends Loki vs. Team Iron Man (11211) for ages 4 and over
4 MINIFIGURES – Prepare for Super Hero action with Iron Man and his powerful jet, Iron Hulk and his big mech, Ironheart and his speedy car and the mischievous Loki
IMAGINATIVE ROLE PLAY – Kids can recreate action from the popular TV show and play out endless adventures of their own with the included LEGO® ǀ Marvel minifigures and vehicles
PREPARE FOR AN EPIC MISSION – Iron Man uses his spinning hologram to get ready for battle, Hulk is lifted into the mech’s cockpit by an elevator arm, Ironheart uses tools and oil to tune the vehicles
MARVEL GIFT FOR KIDS – Starter Bricks and simple building steps make this a great gift idea to support the development and expand the imaginations of children aged 4 and over
INTUITIVE INSTRUCTIONS – A colourful pictorial guide helps kids develop their creative confidence
PRESCHOOL BUILDING TOYS – LEGO® sets for kids aged 4 and over inspire children with a universe of age-appropriate film favourites, TV characters and everyday heroes
DIMENSIONS – Put epic adventures right into the hands of young Iron Man fans with this 204-piece building set featuring an Iron Hulk mech suit standing over 11 cm (4 in.) tall
LEGO Loki vs. Team Iron Man. Product type: Building set, Recommended age (min): 4 yr(s), Material: Plastic, Number of pieces: 204 pc(s). Package weight: 507 g
| Caratteristiche |
| Tipo di prodotto | Set da costruzione |
| Colore del prodotto | Multicolore |
| Genere consigliato | Bambino/Bambina |
| Età consigliata (min) | 4 anno/i |
| Età consigliata (max) | 99 anno/i |
| Numero di pezzi | 204 pz |
| Effetti audio supportati | No |
| Paese di origine | Ungheria |
| Avviso di sicurezza |
| Avvertenza di sicurezza | Avvertenza! Pericolo di soffocamento. Parti piccole. Non adatto a bambini di età inferiore a 3 anni. |
| Dimensioni e peso |
| Peso | 507 g |
| Dati su imballaggio |
| Volume del pacco | 3,606 cm³ |
| Larghezza imballo | 222 mm |
| Profondità imballo | 262 mm |
| Altezza imballo | 62 mm |
| Peso dell'imballo | 507 g |
| Tipo di imballo | Scatola |
| Dati logistici |
| GTIN (EAN/UPC) del cartone principale | 5702018167304 |
| Product preorder date | 01-06-2026 |
| Codice del Sistema Armonizzato (SA) | 95030035 |
| EAN/UPC/GTIN | 5702018069479 |
| Composizione del prodotto |
| Assemblaggio necessario | Sì |