Bring Bluey, Bingo, Mum and Dad from the Bluey TV show to life with the Brick-Built Bluey Family (11217) figures. This set makes a great gift for girls and boys aged 5 years old and over. With 4 familiar figures and lots of accessories to mix and match, this customisable building toy is a great way to develop kids’ creative skills.
The figures have posable arms, hands and tails, and the hands can grip onto many of the accessories. Facial expressions can be changed to reflect different emotions as kids reposition the eyebrows and swappable eyes and snouts. The set includes a variety of toys and items that kids will recognise from the show: long dog, a bonfire, marshmallow, camera, watermelon, xylophone, juice, asparagus, Unicorse and an ice cream – all of which store away neatly inside the 4 figures. Each of the 4 characters has a separate building instructions booklet, so the whole family can build the set together at the same time. This set contains 466 pieces.
BLUEY FAMILY BUILDING TOY – Enjoy creative fun with all 4 of the Heeler family in this Brick-Built Bluey Family (11217) playset for fans of the popular TV show
4 LARGE LEGO® FIGURES – Build Bluey, Bingo, Mum and Dad characters, then customise their facial expressions with adjustable eyebrows and swappable eyes and snouts
MOVE AND POSE – The 4 figures have posable arms, hands and tails, helping kids develop fine motor skills as they play
FAMILIAR ACCESSORIES – Toys and items from the show include long dog, a bonfire, marshmallow, camera, watermelon, xylophone, juice, asparagus, Unicorse and an ice cream
BLUEY GIFT FOR KIDS – Treat girls and boys aged 5 and over to this birthday, Christmas or any-day gift idea; and with storage built into every figure, parents will love it too
A FUN WAY TO CREATE – The LEGO® Builder app guides kids on an intuitive adventure where they can save sets, track progress, zoom in and rotate models using 3D instructions as they assemble
BUILD SKILLS – This range of toys for toddlers is designed to inspire creative role play that kids will relate to while supporting developmental milestones
DIMENSIONS – This 466-piece building set includes Bluey and Bingo figures standing over 13 cm (5 in.) tall and Mum and Dad figures standing over 15 cm (6 in.) tall
LEGO Brick-Built Bluey Family. Product type: Building set, Recommended age (min): 5 yr(s), Material: Plastic, Number of pieces: 466 pc(s). Package weight: 1.2 kg
| Caratteristiche |
| Tipo di prodotto | Set da costruzione |
| Colore del prodotto | Multicolore |
| Genere consigliato | Bambino/Bambina |
| Età consigliata (min) | 5 anno/i |
| Età consigliata (max) | 99 anno/i |
| Numero di pezzi | 466 pz |
| Effetti audio supportati | No |
| Paese di origine | Ungheria |
| Avviso di sicurezza |
| Avvertenza di sicurezza | Avvertenza! Pericolo di soffocamento. Parti piccole. Non adatto a bambini di età inferiore a 3 anni. |
| Dimensioni e peso |
| Peso | 1,2 kg |
| Dati su imballaggio |
| Volume del pacco | 8,771 cm³ |
| Larghezza imballo | 282 mm |
| Profondità imballo | 432 mm |
| Altezza imballo | 72 mm |
| Peso dell'imballo | 1,2 kg |
| Tipo di imballo | Scatola |
| Dati logistici |
| GTIN (EAN/UPC) del cartone principale | 5702018247327 |
| Product preorder date | 02-05-2026 |
| Codice del Sistema Armonizzato (SA) | 95030035 |
| EAN/UPC/GTIN | 5702018069493 |
| Composizione del prodotto |
| Assemblaggio necessario | Sì |