Kids aged 2 and over can join the coolest Super Hero team in town with the LEGO® DUPLO® | Marvel Team Spidey Webquarters (10464). This action-packed building toy makes a great gift-giving idea that helps toddlers learn new skills while immersing them in imaginative play.
Toddlers use their observation and imitation skills to recreate scenes from the Spidey and his Amazing Friends show. They can help Spidey swing into action to stop Rhino from causing chaos in his Wrecker vehicle. Once they’ve stopped him in his tracks, it’s time to take a break and make music on the piano and guitar. Zip down the Webquarters slide to rejoin the action.
This Marvel building set is packed with developmental moments: toddlers practise fine motor skills by placing the characters on the vehicles and use their creativity as they imagine fun teamwork stories. Kids and adults can enjoy creating and learning together. Set contains 65 pieces.
MARVEL BUILDING TOY – Boys and girls aged 2 and over can enjoy hours of action play and learning as they construct the Team Spidey Webquarters (10464) inspired by the Spidey and his Amazing Friends show
DYNAMIC SUPER HERO PLAY– Kids imagine Miles Morales speeding into action on his motorbike to stop Rhino causing chaos in his Wrecker vehicle and Spidey trapping him with a well-aimed web
PRETEND-PLAY ACCESSORIES – Inspire endless creative storytelling with features such as a vehicle repair area with a hose, brush, bucket and wrench, a mobile phone, pizza, slide, web, piano and a guitar
DEVELOPS TODDLERS’ SKILLS – Young kids practise fine motor skills assembling the Spidey building set and placing characters in the vehicles, and learn empathy acting out save-the-day stories
GIFT-GIVING IDEA FOR TODDLERS – Treat young Marvel fans aged 2 years old and over who love Super Hero toys with this action-packed birthday or Christmas present idea
PLAYING SAFELY – This building playset for toddlers is rigorously tested to meet child safety standards ensuring that playtimes are always safe and fun
A WORLD OF PLAYFUL LEARNING – Introduce toddlers to even more creative adventures with other LEGO® DUPLO® development toys that help preschool kids develop skills through play
DIMENSIONS – This set includes 65-pieces and measures over 23 cm (9 in.) high, 41 cm (16 in.) wide and 11 cm (4 in.) deep
LEGO DUPLO Team Spidey Webquarters. Product type: Building set, Recommended age (min): 2 yr(s), Material: Plastic, Number of pieces: 65 pc(s). Package weight: 970 g
| Caratteristiche |
| Tipo di prodotto | Set da costruzione |
| Colore del prodotto | Multicolore |
| Genere consigliato | Bambino/Bambina |
| Età consigliata (min) | 2 anno/i |
| Età consigliata (max) | 99 anno/i |
| Numero di pezzi | 65 pz |
| Effetti audio supportati | No |
| Paese di origine | Ungheria |
| Avviso di sicurezza |
| Avvertenza di sicurezza | Suitable for Under 3 |
| Dimensioni e peso |
| Peso | 970 g |
| Dati su imballaggio |
| Volume del pacco | 10,721 cm³ |
| Larghezza imballo | 282 mm |
| Profondità imballo | 432 mm |
| Altezza imballo | 88 mm |
| Peso dell'imballo | 970 g |
| Tipo di imballo | Scatola |
| Dati logistici |
| GTIN (EAN/UPC) del cartone principale | 5702018139974 |
| Product preorder date | 01-06-2026 |
| Codice del Sistema Armonizzato (SA) | 95030035 |
| EAN/UPC/GTIN | 5702018056356 |
| Composizione del prodotto |
| Assemblaggio necessario | Sì |