Garanzia3 Gr3V500 – 3-Year...
Price €45.90
Garanzia3 Gr3V500 3-Year Extended Warranty Coverage for Products up to €500

Hisense WFGE90141VM, Front-load, 9 kg, B, 75 dB, 1400 RPM, B
| Design | |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Product colour | White |
| Custom panel-ready | Y |
| Built-in display | Y |
| Display type | LED |
| Control type | Touch |
| Door opening | Side opening |
| Door colour | White |
| Drum material | Stainless steel |
| Cord length | 1.5 m |
| Viewing window | Y |
| Country of origin | Slovenia |
| Certification | CE |
| Performance | |
| Rated capacity | 9 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Number of washing programs | 16 |
| Noise level (spin) | 75 dB |
| Noise level (wash) | 54 dB |
| Delayed start timer | Y |
| Cycle time (quick washing program) | 214 min |
| Washing programs | Cotton, Delicate/silk, Mix, Pre-wash, Quick, Spin/drain, Steam, Wool |
| Adjustable spin speed | Y |
| Load balancing system | Y |
| Adjustable temperature | Y |
| Ergonomics | |
| Child lock | Y |
| Remaining time indication | Y |
| Buzzer | Y |
| On/off button | Y |
| Power | |
| Energy efficiency class | B |
| Power consumption (standby) | 0.3 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 54 Hz |
| Current | 14 A |
| Energy efficiency class (old) | A+++ |
| Weight & dimensions | |
| Width | 600 mm |
| Depth | 610 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 76.1 kg |
| Door diameter | 34 cm |
| Packaging data | |
| Package width | 640 mm |
| Package depth | 690 mm |
| Package height | 890 mm |
| Package weight | 77.6 kg |
Hisense Europe
Via Elettro 9
10100 - Torino
Italia
CONTATTI
Tel: +39 011 890123
Mail: info@hisense.it
____
Operatore economico con sede nell’UE che garantisce la conformità del prodotto alle normative richieste.
Hisense Europe
Via Elettro 9
10100 - Torino
Italia
Your RMA request has been submitted. We will pick up the item you wish to return within 6 days. We hope you understand that we only accept items for return if they have not been used or tampered with. Original packaging and accessories also need to be returned along with item.
Click here to get more details