Garanzia3 Gr3V500 – 3-Year...
Price €45.90
Garanzia3 Gr3V500 3-Year Extended Warranty Coverage for Products up to €500

Smeg WHT814ASIT, Front-load, 8 kg, B, 72 dB, 1400 RPM, A
| Design | |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Product colour | White |
| Inverter technology | Y |
| Built-in display | Y |
| Display type | LED |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Door hinge | Left |
| Door colour | Silver, White |
| Tub material | Polypropylene |
| Cord length | 1.4 m |
| Viewing window | Y |
| Performance | |
| Rated capacity | 8 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Number of washing programs | 15 |
| Noise emission class | A |
| Noise level (spin) | 72 dB |
| Delayed start timer | Y |
| Delay start (max) | 24 h |
| Cycle time (max) | 218 min |
| Washing programs | Lingerie, Hygiene/anti-allergy, Cotton, Eco, Wool, Jeans/denim, Quick, Sport, Steam, Synthetics, Delicate/silk |
| Overflow protection | Y |
| Adjustable spin speed | Y |
| Minimum spin speed | 600 RPM |
| Load balancing system | Y |
| Anti-Crease function | Y |
| Ergonomics | |
| Child lock | Y |
| Remaining time indication | Y |
| Power | |
| Energy efficiency class | A |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption per 100 cycles | 47 kWh |
| Energy consumption washing per cycle | 0.468 kWh |
| Water consumption per cycle | 37 L |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Connected load | 2200 W |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Weight & dimensions | |
| Width | 600 mm |
| Depth | 540 mm |
| Height | 840 mm |
SMEG S.p.A.
Via Leonardo da Vinci, 4
42016 - Guastalla
Italia
CONTATTI
Tel: +39 0522 8211
Mail: smeg@smeg.it
____
Operatore economico con sede nell’UE che garantisce la conformità del prodotto alle normative richieste.
SMEG S.p.A.
Via Leonardo da Vinci, 4
42016 - Guastalla
Italia
Your RMA request has been submitted. We will pick up the item you wish to return within 6 days. We hope you understand that we only accept items for return if they have not been used or tampered with. Original packaging and accessories also need to be returned along with item.
Click here to get more details