Garanzia3 Gr3V500 – 3-Year...
Price €45.90
Garanzia3 Gr3V500 3-Year Extended Warranty Coverage for Products up to €500

Xiaomi Redmi Note 11, 16.3 cm (6.43"), 6 GB, 128 GB, 50 MP, Android 11, Blue
| Display | |
| Display diagonal | 16.3 cm (6.43") |
| Display resolution | 2400 x 1080 pixels |
| Screen shape | Flat |
| Display type | AMOLED |
| Contrast ratio (typical) | 4500000:1 |
| Display brightness | 1000 cd/m² |
| Maximum refresh rate | 90 Hz |
| Pixel density | 409 ppi |
| Processor | |
| Processor family | Qualcomm Snapdragon |
| Processor model | 680 |
| Processor boost frequency | 2.4 GHz |
| Storage | |
| RAM capacity | 6 GB |
| Internal storage capacity | 128 GB |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Maximum memory card size | 1000 GB |
| Memory card slot type | Dedicated slot |
| Camera | |
| Rear camera type | Quad camera |
| Rear camera resolution (numeric) | 50 MP |
| Second rear camera resolution (numeric) | 8 MP |
| Third rear camera resolution (numeric) | 2 MP |
| Fourth rear camera resolution (numeric) | 2 MP |
| Rear camera aperture number | 1.8 |
| Second rear camera aperture number | 2.2 |
| Third rear camera aperture number | 2.4 |
| Fourth rear camera aperture number | 2.4 |
| Front camera type | Single camera |
| Front camera resolution (numeric) | 13 MP |
| Front camera aperture number | 2.4 |
| Rear camera flash | Y |
| Flash type | LED |
| Resolution at capture speed | 1920x1080@30fps |
| Video recording modes | 1080p |
| Auto focus | Y |
| Face detection | Y |
| Self-timer | Y |
| Network | |
| SIM card capability | Dual SIM |
| Mobile network generation | 4G |
| SIM card type | NanoSIM |
| 3G standards | WCDMA |
| 4G standard | LTE-TDD & LTE-FDD |
| Wi-Fi | Y |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n),Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Y |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Subscription | |
| Subscription type | No subscription |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Y |
| USB connector type | USB Type-C |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Messaging | |
| Short Message Service (SMS) | Y |
| Multimedia Messaging Service (MMS) | Y |
| Y | |
| Design | |
| Form factor | Bar |
| Product colour | Blue |
| Colour name | Twilight Blue |
| Performance | |
| Video call | Y |
| Fast charging | Y |
| Graphics card | Adreno 610 |
| Fingerprint reader | Y |
| Face recognition | Y |
| Speakerphone | Y |
| Vibrating alert | Y |
| Navigation | |
| Position location | Y |
| GPS (satellite) | Y |
| GLONASS | Y |
| Galileo | Y |
| Multimedia | |
| Speakers | stereo |
| Software | |
| Platform | Android |
| Operating system installed | Android 11 |
| Operating system fork | MIUI 13 |
| App distribution platform | Google Play |
| Battery | |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 179 g |
| Width | 73.9 mm |
| Depth | 8.09 mm |
| Height | 159.9 mm |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Y |
| AC adapter power | 33 W |
| Other features | |
| Touchscreen | Y |
Xiaomi Technology B.V.
Prinses Beatrixlaan 582
2595 BM - The Hague
Paesi Bassi
CONTATTI
Tel: +31 70 799 9999
Mail: service.global@xiaomi.com
____
Operatore economico con sede nell’UE che garantisce la conformità del prodotto alle normative richieste.
Xiaomi Technology B.V.
Prinses Beatrixlaan 582
2595 BM - The Hague
Paesi Bassi
Your RMA request has been submitted. We will pick up the item you wish to return within 6 days. We hope you understand that we only accept items for return if they have not been used or tampered with. Original packaging and accessories also need to be returned along with item.
Click here to get more details