Garanzia3 Gr3V500 – 3-Year...
Price €45.90
Garanzia3 Gr3V500 3-Year Extended Warranty Coverage for Products up to €500

LG GBB72MCVGN, 384 L, No Frost (fridge), SN-T, 10 kg/24h, D, Black
| Design | |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Black |
| Colour name | Matte Black |
| Custom panel-ready | N |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Y |
| Control type | Touch |
| Built-in display | Y |
| Display placement | Inside |
| Refrigerating medium | R600a |
| Housing material | Steel |
| Shelves material | Tempered glass |
| Number of compressors | 1 |
| Linear inverter compressor | Y |
| Performance | |
| Total net capacity | 384 L |
| Total gross capacity | 419 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 36 dB |
| Icemaker | N |
| Auto diagnostic | Y |
| Fridge | |
| Fridge net capacity | 277 L |
| Cooling system | Ventilated |
| Fridge interior light | Y |
| Lamp type | LED |
| No Frost (fridge) | Y |
| Automatic defrost (fridge) | Y |
| Multi-Airflow system (fridge) | Y |
| Fridge number of shelves/baskets | 3 |
| Foldable shelf | Y |
| Number of foldable shelves | 1 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Fridge door balconies | 4 |
| Bottle rack | Y |
| Anti-bacterial seal | Y |
| Freshness grid | Y |
| Fresh balancer | Y |
| Ventilation | Y |
| Freezer | |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 107 L |
| Freezer gross capacity | 127 L |
| Freezing capacity | 10 kg/24h |
| Storage time during power failure | 9 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Y |
| Automatic defrost (freezer) | Y |
| Freezer number of shelves/baskets | 3 |
| Fast freeze function | Y |
| Ice cube tray | Y |
| Fresh zone | |
| Fresh zone compartment | N |
| Ergonomics | |
| Door open alarm | Y |
| Adjustable feet | Y |
| Power | |
| Energy efficiency class | D |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Annual energy consumption | 215 kWh |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Weight & dimensions | |
| Width | 595 mm |
| Depth | 682 mm |
| Height | 2030 mm |
| Weight | 78 kg |
| Package width | 634 mm |
| Package depth | 745 mm |
| Package height | 2135 mm |
| Package weight | 82 kg |
| Other features | |
| Adjustable thermostat | Y |
LG Electronics Europe B.V.
Krijgsman 1
1186 DM - Amstelveen
Paesi Bassi
CONTATTI
Tel: +31 20 456 3131
Mail: info@lge.com
____
Operatore economico con sede nell’UE che garantisce la conformità del prodotto alle normative richieste.
LG Electronics Europe B.V.
Krijgsman 1
1186 DM - Amstelveen
Paesi Bassi
Your RMA request has been submitted. We will pick up the item you wish to return within 6 days. We hope you understand that we only accept items for return if they have not been used or tampered with. Original packaging and accessories also need to be returned along with item.
Click here to get more details