Let young wizards, witches and Muggles™ discover the magic of Hogwarts™ Herbology Plants (76474) with this LEGO® Harry Potter™ building set. It features Mandrake, Fanged Geranium and Mimbulus Mimbletonia plant models that are designed for playful display. Pull the Mandrake plant up from its pot to make its roots shake and its mouth move as if screaming. Turn dials to make the Fanged Geraniums ‘bite’ and the Mimbulus Mimbletonia pulsate.
Kids can arrange this nature toy in their own ways to create enchanting Harry Potter decor. Place up to 2 of the plants on the table and add the decorative vine and earmuffs accessory (because, as Hermione Granger™ once said: “The Mandrake’s cry is fatal to anyone who hears it.”)
Create with confidence using the LEGO Builder app, which lets children zoom, rotate in 3D and track progress with easy-to-follow digital instructions. A cool gift for girls, boys, teenagers and any fans aged 12 plus, the set contains 817 pieces.
NATURE TOY BUILDING SET – Bring 3 iconic Hogwarts™ Herbology Plants (76474) to life with a LEGO® Harry Potter™ model that makes a playful display piece for fans
3 ENCHANTED PLANTS – Pull the Mandrake plant up from its pot to make its mouth move as if screaming, and turn dials to make the Fanged Geraniums ‘bite’ and the Mimbulus Mimbletonia pulsate
SPARK KIDS’ CREATIVITY – This set offers a rewarding creative project for kids and has fun functions to inspire playful fantasy adventures
CUSTOMISE HARRY POTTER™ DECOR – Place up to 2 of the plants on the table, which has an opening drawer, and add the decorative vine and earmuffs accessory to complete the display
GIFT FOR HARRY POTTER™ LOVERS – This building toy makes a super gift for girls, boys, teens and any fans aged 12 years old and over
ENHANCED, INTERACTIVE FUN – The LEGO® Builder app helps your child build independently with tools that let them zoom in and rotate sets using 3D instructions, track progress and save them in one place
EXPLORE THE EXTENSIVE RANGE – LEGO® Harry Potter™ collectible sets (sold separately) let fans role-play iconic scenes, create their own stories or simply display the detailed models
DIMENSIONS – The Mimbulus Mimbletonia on the table in this 817-piece set measures over 24 cm (9.5 in.) high, 11 cm (4 in.) wide and 9 cm (3.5 in.) deep
LEGO Harry Potter Hogwarts™ Herbology Plants. Product type: Building set, Recommended age (min): 12 yr(s), Material: Plastic, Number of pieces: 817 pc(s). Package weight: 969 g
| Caratteristiche |
| Tipo di prodotto | Set da costruzione |
| Colore del prodotto | Multicolore |
| Genere consigliato | Bambino/Bambina |
| Età consigliata (min) | 12 anno/i |
| Età consigliata (max) | 99 anno/i |
| Numero di pezzi | 817 pz |
| Effetti audio supportati | No |
| Paese di origine | Repubblica Ceca |
| Avviso di sicurezza |
| Avvertenza di sicurezza | Avvertenza! Pericolo di soffocamento. Parti piccole. Non adatto a bambini di età inferiore a 3 anni. |
| Dimensioni e peso |
| Peso | 969 g |
| Dati su imballaggio |
| Volume del pacco | 7,056 cm³ |
| Larghezza imballo | 262 mm |
| Profondità imballo | 382 mm |
| Altezza imballo | 70,5 mm |
| Peso dell'imballo | 969 g |
| Tipo di imballo | Scatola |
| Dati logistici |
| GTIN (EAN/UPC) del cartone principale | 5702018205815 |
| Product preorder date | 01-06-2026 |
| Codice del Sistema Armonizzato (SA) | 95030035 |
| EAN/UPC/GTIN | 5702018063484 |
| Composizione del prodotto |
| Assemblaggio necessario | Sì |