Discover mystery and magic in the Hogwarts™ Castle: East Wing (76473) with this detailed LEGO® Harry Potter™ building toy for kids. Explore the library’s Restricted Section, let Harry Potter slide from the bathroom into the Chamber of Secrets™ and battle the Basilisk – and more. Pull out the Chamber and Slytherin™ common room for easy play.
Role-play fantasy adventures with 13 minifigures, a Doe Patronus™, one in a series of 25th anniversary collectable Patronuses (in sets sold separately), and the Fawkes™ figure. And look out for 4 of 14 collectible Hogwarts portraits.
A top gift for boys, girls and fans aged 10 plus, this model building kit includes a viaduct and bridge that connect to other sets (sold separately) that together create the most detailed LEGO brick-built Hogwarts Castle scene yet.
Team up with friends and family with Build Together mode in the LEGO Builder app, where everyone has fun creating part of the set using their own devices. Set contains 2,164 pieces.
KIDS’ BUILDING TOY – Bring the mysteries of the Chamber of Secrets™ to life with this detailed LEGO® Harry Potter™ Hogwarts™ Castle: East Wing (76473) model, plus a viaduct and bridge
13 MINIFIGURES – Role-play with Harry Potter™, Hermione Granger™, Ron Weasley™, Argus Filch and The Bloody Baron minifigures, Mrs. Norris, Doe Patronus™, Basilisk and Fawkes™ figures, and more
DISPLAY AND PLAY – Explore the library’s Restricted Section and the bathroom with a secret slide into the Chamber of Secrets™; pull out and expand the Chamber and Slytherin™ common room for easy play
PLAYFUL DETAILS – Entwine the Basilisk in the Chamber ready to battle Harry Potter™, and look out for Tom Riddle’s diary, the Sword of Gryffindor™ and 4 of 14 collectable Hogwarts™ portraits
HARRY POTTER™ GIFT FOR KIDS – This toy castle playset makes an enchanting gift or anytime treat for boys, girls and fans aged 10 years old and over
BUILD TOGETHER MODE – The LEGO® Builder app offers a guided, collaborative experience with friends and family where everyone has fun creating part of the set using their own devices
COLLECT AND CONNECT – This model building kit is part of a series of modular sets (sold separately) that together create the most detailed brick-built Hogwarts™ Castle scene to date
DIMENSIONS – The East Wing model in this 2,164-piece building set measures over 42 cm (16.5 in.) high, 32 cm (12.5 in.) wide and 40 cm (15.5 in.) deep, and makes enchanting Harry Potter™ decor
LEGO Harry Potter Hogwarts™ Castle: East Wing. Product type: Building set, Recommended age (min): 10 yr(s), Material: Plastic, Number of pieces: 2164 pc(s). Package weight: 3.52 kg
| Caratteristiche |
| Tipo di prodotto | Set da costruzione |
| Colore del prodotto | Multicolore |
| Genere consigliato | Bambino/Bambina |
| Età consigliata (min) | 10 anno/i |
| Età consigliata (max) | 99 anno/i |
| Numero di pezzi | 2164 pz |
| Effetti audio supportati | No |
| Paese di origine | Repubblica Ceca |
| Avviso di sicurezza |
| Avvertenza di sicurezza | Avvertenza! Pericolo di soffocamento. Parti piccole. Non adatto a bambini di età inferiore a 3 anni. |
| Dimensioni e peso |
| Peso | 3,52 kg |
| Larghezza | 555 mm |
| Profondità | 378 mm |
| Altezza | 118 mm |
| Dati su imballaggio |
| Volume del pacco | 24,755 cm³ |
| Larghezza imballo | 555 mm |
| Profondità imballo | 378 mm |
| Altezza imballo | 118 mm |
| Peso dell'imballo | 3,52 kg |
| Tipo di imballo | Scatola |
| Dati logistici |
| GTIN (EAN/UPC) del cartone principale | 5702018213803 |
| Product preorder date | 02-05-2026 |
| Codice del Sistema Armonizzato (SA) | 95030035 |
| EAN/UPC/GTIN | 5702018063477 |
| Composizione del prodotto |
| Assemblaggio necessario | Sì |