Play out spellbinding adventures in Knockturn Alley™ Wizarding Shops (76471) with this LEGO® Harry Potter™ building set for kids. Find enchanting artefacts inside Borgin and Burkes, including a Vanishing Cabinet and cursed Opal Necklace. Access the shop through the Floo Network and activate the grabbing Hand of Glory, as seen in Harry Potter and the Chamber of Secrets™. Discover cauldrons of all sizes in Potage’s Cauldron Shop, including a ‘self-stirring’ magic cauldron. The 2 shops can be connected to each other with the arch and to more shops in the LEGO Harry Potter range of Diagon Alley™ sets, sold separately.
This set is a top gift for boys, girls and Harry Potter lovers aged 8 and over. It includes 8 minifigures to inspire endless pretend play, plus a LEGO Harry Potter 25th anniversary collectable – Ron’s Dog Patronus™.
Kids can enjoy intuitive building with the LEGO Builder app, zooming and rotating with 3D instructions, while saving and tracking progress. Set contains 788 pieces.
FANTASY TOY FOR KIDS – Recreate spellbinding shopping trips to Borgin and Burkes and Potage’s Cauldron Shop with this LEGO® Harry Potter™ Knockturn Alley™ Wizarding Shops (76471) building set
8 LEGO® MINIFIGURES – Harry Potter™, Hermione Granger™, Ron Weasley™, Draco Malfoy™, Narcissa Malfoy, Madam Potage, Mr. Borgin and Fenrir Greyback
BORGIN AND BURKES – Enter with a minifigure through the Floo Network, discover enchanting artefacts, and activate the Hand of Glory, as seen in Harry Potter and the Chamber of Secrets™
POTAGE’S CAULDRON SHOP – Find cauldrons of all sizes inside, including a ‘self-stirring’ magic cauldron; this set also includes a LEGO® Harry Potter™ 25th anniversary collectable: Ron’s Dog Patronus™
HARRY POTTER™ GIFT FOR KIDS – This building toy makes a top gift for boys, girls and any fans aged 8 years old plus to play with and display as cool bedroom decor
ENHANCED, INTERACTIVE FUN – The LEGO® Builder app guides your child on a creative adventure that lets them zoom in and rotate sets using 3D instructions, as well as save and track their progress
CONNECT AND EXPAND – The 2 shops can be connected to each other with the brick-built arch and to shops in the LEGO® Harry Potter™ range of Diagon Alley™ sets, sold separately
DIMENSIONS – The Borgin and Burkes shop in this 788-piece model kit measures over 19 cm (7.5 in.) high, 19 cm (7.5 in.) wide and 7 cm (2.5 in.) deep
LEGO Harry Potter Knockturn Alley™ Wizarding Shops. Product type: Building set, Recommended age (min): 8 yr(s), Material: Plastic, Number of pieces: 788 pc(s). Package weight: 1.08 kg
| Caratteristiche |
| Tipo di prodotto | Set da costruzione |
| Colore del prodotto | Multicolore |
| Genere consigliato | Bambino/Bambina |
| Età consigliata (min) | 8 anno/i |
| Età consigliata (max) | 99 anno/i |
| Numero di pezzi | 788 pz |
| Effetti audio supportati | No |
| Paese di origine | Repubblica Ceca |
| Avviso di sicurezza |
| Avvertenza di sicurezza | Avvertenza! Pericolo di soffocamento. Parti piccole. Non adatto a bambini di età inferiore a 3 anni. |
| Dimensioni e peso |
| Peso | 1,08 kg |
| Larghezza | 262 mm |
| Profondità | 382 mm |
| Altezza | 70,5 mm |
| Dati su imballaggio |
| Volume del pacco | 7,056 cm³ |
| Larghezza imballo | 262 mm |
| Profondità imballo | 382 mm |
| Altezza imballo | 70,5 mm |
| Peso dell'imballo | 1,08 kg |
| Tipo di imballo | Scatola |
| Dati logistici |
| GTIN (EAN/UPC) del cartone principale | 5702018155769 |
| Product preorder date | 01-06-2026 |
| Codice del Sistema Armonizzato (SA) | 95030035 |
| EAN/UPC/GTIN | 5702018063460 |
| Composizione del prodotto |
| Assemblaggio necessario | Sì |