Celebrate your love for New York City and iconic landmarks with this collectible LEGO® Architecture New York City – The Big Apple (21066) living room home decor set. Designed for adults aged 18 and over, the building set makes a stunning NYC or architectural gift idea for yourself or any travel lover. Start with the backdrop, then build and add the LEGO Empire State Building, One World Trade Center and the Brooklyn Bridge. Create the city skyline, the Statue of Liberty, and the Guggenheim and Metropolitan museums. Finish the set with Central Park, yellow taxi cabs, an Easter egg and the printed ‘New York, New York’ tile, then show it off in your home or office.
As you create the minimalist shelf decor, enjoy enhanced building with the LEGO Builder app, zooming and rotating with 3D instructions while saving and tracking progress. This premium set (and others, sold separately) will appeal to anyone who loves travel, New York City or LEGO Architecture sets for adults. Set contains 1,465 pieces.
LEGO® BUILDING SET FOR ADULTS – Adults aged 18 and over can share their love of the Big Apple with this architecture model kit to create and display as decor in a living room, home or office
EXPLORE NYC – This LEGO® home decor set of New York City – The Big Apple (21066) features 6 architectural icons in white, a black apple-shaped background, starry sky, city skyline and Central Park
MINIMALIST DECOR – Recreate the Brooklyn Bridge, Empire State Building, Guggenheim Museum, Metropolitan Museum of Art, One World Trade Center and the Statue of Liberty as minimalist shelf decoration
BUILD AND DISPLAY – This relaxing activity for adults lets you build the American souvenir, attach the printed ‘New York, New York’ tile to the front and display it on a shelf in your home
GIFT IDEA FOR ADULTS – This building set for adults is ideal for travel lovers or fans of LEGO® collectibles who love the New York City skyline, and it makes a great gift for birthdays or Christmas
COLLECT YOUR BUILDS – With the LEGO® Builder app, you can construct your models using 3D instructions, track your progress and save all your sets within the app
LEGO® ARCHITECTURE SETS – This home decor building set is part of the range of premium-quality architecture sets (each sold separately) for adults like you who enjoy hands-on creative activities
DIMENSIONS – With 1,465 pieces to inspire creativity and calm, this minimalist recreation of the New York City skyline measures over 29 cm (11.5 in.) high, 28 cm (11 in.) wide and 12 cm (4.5 in.) deep
LEGO Architecture New York City – The Big Apple. Product type: Building set, Recommended age (min): 18 yr(s), Material: Plastic, Number of pieces: 1465 pc(s). Package weight: 1.9 kg
| Caratteristiche |
| Tipo di prodotto | Set da costruzione |
| Colore del prodotto | Multicolore |
| Genere consigliato | Bambino/Bambina |
| Età suggerita | Adulto |
| Età consigliata (min) | 18 anno/i |
| Età consigliata (max) | 99 anno/i |
| Numero di pezzi | 1465 pz |
| Effetti audio supportati | No |
| Paese di origine | Ungheria |
| Avviso di sicurezza |
| Avviso CSS UE | Non adatto per bambini con età inferiore ai 36 mesi |
| Avvertenza di sicurezza | Avvertenza! Pericolo di soffocamento. Parti piccole. Non adatto a bambini di età inferiore a 3 anni. |
| Dimensioni e peso |
| Peso | 1,9 kg |
| Larghezza | 378 mm |
| Profondità | 354 mm |
| Altezza | 94 mm |
| Dati su imballaggio |
| Volume del pacco | 12,578 cm³ |
| Larghezza imballo | 378 mm |
| Profondità imballo | 354 mm |
| Altezza imballo | 94 mm |
| Peso dell'imballo | 1,9 kg |
| Tipo di imballo | Scatola |
| Dati logistici |
| GTIN (EAN/UPC) del cartone principale | 5702018147641 |
| Product preorder date | 05-05-2026 |
| Codice del Sistema Armonizzato (SA) | 95030035 |
| EAN/UPC/GTIN | 5702018063675 |
| Composizione del prodotto |
| Assemblaggio necessario | Sì |