Role-play imaginative safari adventures with this LEGO® Creator 3 in 1 Wild Animals: Majestic Lion (31386) building set for boys and girls aged 9 and over. This highly detailed animal toy offers 3 different options with the same bricks.
Kids can create a lion figure with posable features that can be positioned standing up or lying down. Reassemble the toy into a lioness or 2 playful cubs, all with movable parts. Display each model with its small side build, featuring savannah rocks and plants, to create a full nature decor scene – a creative addition to any shelf or table in a kid’s bedroom.
This 3 in 1 toy makes a great gift idea for boys, girls and animal lovers. And with the LEGO Builder app, kids can enjoy intuitive building, zooming and rotating with 3D instructions, while saving and tracking progress. Please note models cannot be built simultaneously. This set contains 839 pieces.
3 IN 1 ANIMAL TOY – The LEGO® Creator 3 in 1 Wild Animals: Majestic Lion (31386) building set lets boys and girls aged 9 and over create one of three different models using the same bricks
ENDLESS PLAY OPTIONS – Embark on adventures on the savannah with 4 safari figures (cannot be built simultaneously): a lion, lioness or 2 cubs, all with habitat side builds
POSABLE FIGURES – Kids can move the lion and lioness’ heads, mouths and legs, placing them in a standing or lying position, and adjust the 2 cubs’ legs, ankles, wrists, ears, necks and tails
PLAYFUL NATURE DECOR – When playtime is over, young builders can create a full safari display scene and place the lion collectable on a shelf, desk or bedside table alongside its stand
GIFT IDEA FOR KIDS – This set makes a great present for boys, girls and animal lovers who enjoy imaginative play and building toys
ENHANCED, INTERACTIVE FUN – The LEGO® Builder app guides kids on an intuitive building adventure where they can save sets, track progress, and zoom in and rotate models using 3D instructions
EXPLORE THE LEGO® CREATOR 3 IN 1 COLLECTION – Every set is inspired by some of kids’ biggest passions and gives them 3 options, encouraging endless play and display opportunities
DIMENSIONS – The largest animal model in this 839-piece building kit measures over 16 cm (6 in.) high, 30 cm (12 in.) long and 8 cm (3 in.) wide
LEGO Creator Wild Animals: Majestic Lion. Product type: Building set, Recommended age (min): 9 yr(s), Material: Plastic, Number of pieces: 839 pc(s). Package weight: 1.06 kg
| Caratteristiche |
| Tipo di prodotto | Set da costruzione |
| Colore del prodotto | Multicolore |
| Genere consigliato | Bambino/Bambina |
| Età consigliata (min) | 9 anno/i |
| Età consigliata (max) | 99 anno/i |
| Numero di pezzi | 839 pz |
| Effetti audio supportati | No |
| Paese di origine | Ungheria |
| Avviso di sicurezza |
| Avvertenza di sicurezza | Avvertenza! Pericolo di soffocamento. Parti piccole. Non adatto a bambini di età inferiore a 3 anni. |
| Dimensioni e peso |
| Peso | 1,06 kg |
| Dati su imballaggio |
| Volume del pacco | 5,655 cm³ |
| Larghezza imballo | 262 mm |
| Profondità imballo | 382 mm |
| Altezza imballo | 56,5 mm |
| Peso dell'imballo | 1,06 kg |
| Tipo di imballo | Scatola |
| Dati logistici |
| GTIN (EAN/UPC) del cartone principale | 5702018143322 |
| Product preorder date | 01-06-2026 |
| Codice del Sistema Armonizzato (SA) | 95030035 |
| EAN/UPC/GTIN | 5702018054802 |
| Composizione del prodotto |
| Assemblaggio necessario | Sì |