Put gaming action into kids’ hands with this LEGO® Minecraft® playset. The Evoker Village Attack (21596) building toy makes a fun gift idea for boys, girls and gamers aged 9 and over. With 11 figures, 3 locations and lots of accessories, this Minecraft merch has everything kids need for endless imaginative play, while also doubling as cool decor for their bedroom.
Fans will have lots of fun creating their own stories with a mason villager, librarian villager, evoker, iron golem, Raccoon Adventurer, Undying Protector, 3 vexes, a sheep and a cat. Discover a mason’s house with a stone cutter and block of clay, plus an animal pen with a hay bale attached to the side; a library with a bed, lectern and bookshelves, plus a garden with carrots, beetroot and wheat; and a meeting point with a bell. Team up using Build Together mode in the LEGO Builder app, and redeem a bonus feature: an evoker hooded mantle and vex plumed wings that can be downloaded into the Minecraft game. Set contains 607 pieces.
BUILD A MINECRAFT® VILLAGE – This Evoker Village Attack (21596) building set has everything kids need to bring gaming action to life and enjoy endless imaginative adventures
11 LEGO® MINECRAFT® FIGURES – Play out endless stories with lots of characters, including the mason, librarian, evoker, iron golem, Raccoon Adventurer, Undying Protector, 3 vexes, a sheep and a cat
PLAY AND DISPLAY – Kids can create a complete village scene in their room and display the library, mason’s house and meeting point alongside the full cast of characters on a shelf or desk
UNLOCK AN IN-GAME ITEM – Players can scan a QR code on the building instructions to redeem an evoker hooded mantle and vex plumed wings for use in the Minecraft® video game
GAMER GIFT IDEAS FOR KIDS – This LEGO® Minecraft® playset makes a great birthday, Christmas or any-day gift option for boys and girls aged 9 and over
BUILD TOGETHER MODE – The LEGO® Builder app offers an interactive, collaborative experience where friends and family create part of the set using their own devices
MINECRAFT® MADE REAL – Players can construct and customise scenes from the popular game, rearranging, recreating and reimagining as new adventures take shape
DIMENSIONS – The library in this 607-piece building kit for kids measures over 12 cm (4.5 in.) high, 19 cm (7.5 in.) wide and 9 cm (3.5 in.) deep
LEGO Minecraft Evoker Village Attack. Product type: Building set, Recommended age (min): 9 yr(s), Material: Plastic, Number of pieces: 607 pc(s). Package weight: 1.03 kg
| Caratteristiche |
| Tipo di prodotto | Set da costruzione |
| Colore del prodotto | Multicolore |
| Genere consigliato | Bambino/Bambina |
| Età consigliata (min) | 9 anno/i |
| Età consigliata (max) | 99 anno/i |
| Numero di pezzi | 607 pz |
| Effetti audio supportati | No |
| Paese di origine | Repubblica Ceca |
| Avviso di sicurezza |
| Avvertenza di sicurezza | Avvertenza! Pericolo di soffocamento. Parti piccole. Non adatto a bambini di età inferiore a 3 anni. |
| Dimensioni e peso |
| Peso | 1,03 kg |
| Dati su imballaggio |
| Volume del pacco | 7,431 cm³ |
| Larghezza imballo | 282 mm |
| Profondità imballo | 432 mm |
| Altezza imballo | 61 mm |
| Peso dell'imballo | 1,03 kg |
| Tipo di imballo | Scatola |
| Dati logistici |
| GTIN (EAN/UPC) del cartone principale | 5702018218365 |
| Product preorder date | 01-06-2026 |
| Codice del Sistema Armonizzato (SA) | 95030035 |
| EAN/UPC/GTIN | 5702018056059 |
| Composizione del prodotto |
| Assemblaggio necessario | Sì |