Little imaginations make waves with this LEGO® Friends Fun Water Park Day (42676) building toy for kids aged 6 years old and over. The set makes a cute gift for girls, boys and pet lovers, and is designed to inspire hours of endless storytelling fun with Nova and Leo and their furry friends, including Churro the cat, Pickle the dog, Dango the pug and Lucky the guinea pig.
Kids can use the lift to help the pets get to the top of the slide and send them flying down into the pool, or splash around in the rotating fountain. Accessories like pet food, ice cream, sun cream, a phone, ball, rain hat and sunglasses let countless adventures unfold. This imagination toy gives young minds lots of opportunity to build their storytelling skills too, as they act out different social activities.
Kids can enjoy intuitive building with the LEGO Builder app, zooming and rotating with 3D instructions, while saving and tracking progress – all from the app. Set contains 278 pieces.
PET WATER PARK PLAYSET – Splash into creativity with this LEGO® Friends Fun Water Park Day (42676) building set for girls, boys and animal lovers aged 6 years old and over
PRETEND-PLAY TOY – Inspire hours of imaginative storytelling with the Friends and their animals, zooming down the slide into the pool and splashing in the rotating fountain
SKILL BUILDING FUN – Kids can practise their social and nurturing skills as they help Nova and Leo care for and play with the 4 animal figures, including 2 dogs, a cat, and a guinea pig
ROLE-PLAY ACCESSORIES – Every playtime is unique with lots of realistic details to encourage role play; kids will discover pet food, ice cream, sun cream, a phone, ball, rain hat, sunglasses and more
FUN GIFT IDEA FOR KIDS – This building kit makes a great gift for girls and boys who love animals and imaginative play
MAKE MORE FRIENDS – Discover more creative play ideas with other sets (sold separately) and the LEGO® Friends: The Next Chapter online show, where kids get to know the characters of Heartlake City
A HELPING HAND – Follow digital instructions in the LEGO® Builder app, where kids can zoom in and rotate models using 3D instructions, track their progress and save sets as they develop new skills
DIMENSIONS – This 278-piece water park set measures over 13 cm (5 in.) high, 27 cm (10.5 in.) wide and 16 cm (6 in.) deep
LEGO Friends Fun Water Park Day. Product type: Building set, Recommended age (min): 6 yr(s), Material: Plastic, Number of pieces: 278 pc(s). Package weight: 510 g
| Caratteristiche |
| Tipo di prodotto | Set da costruzione |
| Colore del prodotto | Multicolore |
| Genere consigliato | Bambino/Bambina |
| Età consigliata (min) | 6 anno/i |
| Età consigliata (max) | 99 anno/i |
| Numero di pezzi | 278 pz |
| Effetti audio supportati | No |
| Paese di origine | Ungheria |
| Avviso di sicurezza |
| Avvertenza di sicurezza | Avvertenza! Pericolo di soffocamento. Parti piccole. Non adatto a bambini di età inferiore a 3 anni. |
| Dimensioni e peso |
| Peso | 510 g |
| Dati su imballaggio |
| Volume del pacco | 3,606 cm³ |
| Larghezza imballo | 222 mm |
| Profondità imballo | 262 mm |
| Altezza imballo | 62 mm |
| Peso dell'imballo | 510 g |
| Tipo di imballo | Scatola |
| Dati logistici |
| GTIN (EAN/UPC) del cartone principale | 5702018155233 |
| Product preorder date | 01-06-2026 |
| Codice del Sistema Armonizzato (SA) | 95030035 |
| EAN/UPC/GTIN | 5702018054871 |
| Composizione del prodotto |
| Assemblaggio necessario | Sì |