Girls and boys aged 9 and over can hit all the right notes with this LEGO® Creator 3 in 1 Music Decor Piano with Cat (31392) building set. This colourful and detailed musical-themed toy offers 3 different assembly options with the same set of bricks.
Kids can choose to build a piano toy featuring a cat, bench, microphone on a stand, book of sheet music, moving keys and an adjustable lid. Rebuild into a boom box radio with a movable antenna and cassette door or a record player featuring a movable turntable, arm and buttons with a record box. Each model comes with removable, multicoloured musical notes to let kids add a unique touch.
This set is designed to spark kids’ imaginations and makes a great gift idea for girls and boys who love music and retro toys. And with the LEGO Builder app, kids can experience an easy and intuitive building adventure. They can zoom in and rotate sets using 3D assembly instructions. Models cannot be built simultaneously. Set contains 485 pieces.
3 IN 1 MUSIC-THEMED DISPLAY – Assemble and reassemble 3 different toys using the same bricks with this LEGO® Creator 3 in 1 Music Decor Piano with Cat (31392) building set for kids aged 9 and over
RETRO DECOR OPTIONS – Create 3 musical-themed toys to decorate a shelf, side table or desk (models cannot be built simultaneously): a piano with a cat, boom box or record player with a record box
DISCOVER REALISTIC FUNCTIONS – Kids can press the piano’s keys and adjust its lid, move the radio boom box’s antenna and open its cassette door and move the record player’s turntable, arm and buttons
ACCESSORIES FOR ADDED FUN – Inspire endless pretend play with a cat, bench, microphone on a stand, and book of sheet music for the piano, 3 multicoloured notes for the radio and a box for records
GIFT IDEA FOR KIDS – This retro style toy makes a fun and creative birthday or Christmas present for girls and boys who love music and imaginative play
A FUN WAY TO BUILD – The LEGO® Builder app guides kids on an intuitive building journey where they can save sets, track progress and zoom in and rotate models using 3D instructions
LEGO® CREATOR 3 IN 1 SETS – Explore the collection and discover more toys (sold separately) to inspire endless imaginative play and display options
DIMENSIONS – The piano with cat model in this 485-piece set measures over 20 cm (8 in.) high, 19 cm (7.5 in.) long and 20 cm (8 in.) wide
LEGO Creator Music Decor Piano with Cat. Product type: Building set, Recommended age (min): 9 yr(s), Material: Plastic, Number of pieces: 485 pc(s). Package weight: 691 g
| Caratteristiche |
| Tipo di prodotto | Set da costruzione |
| Colore del prodotto | Multicolore |
| Genere consigliato | Bambino/Bambina |
| Età consigliata (min) | 9 anno/i |
| Età consigliata (max) | 99 anno/i |
| Numero di pezzi | 485 pz |
| Effetti audio supportati | No |
| Paese di origine | Ungheria |
| Avviso di sicurezza |
| Avvertenza di sicurezza | Avvertenza! Pericolo di soffocamento. Parti piccole. Non adatto a bambini di età inferiore a 3 anni. |
| Dimensioni e peso |
| Peso | 691 g |
| Dati su imballaggio |
| Volume del pacco | 4,42 cm³ |
| Larghezza imballo | 222 mm |
| Profondità imballo | 262 mm |
| Altezza imballo | 76 mm |
| Peso dell'imballo | 691 g |
| Tipo di imballo | Scatola |
| Dati logistici |
| GTIN (EAN/UPC) del cartone principale | 5702018152836 |
| Product preorder date | 01-06-2026 |
| Codice del Sistema Armonizzato (SA) | 95030035 |
| EAN/UPC/GTIN | 5702018054857 |
| Composizione del prodotto |
| Assemblaggio necessario | Sì |