Adventures and stories old and new await fans of Disney’s Beauty and The Beast with this LEGO® ǀ Disney Princess Belle & the Beast’s Enchanted Castle (43289) building set. The castle playset includes familiar features to thrill kids who love the classic movie. Inside, children will find 6 rooms and a spinning ballroom floor, authentic details and movable pieces that bring it to life. There are also 4 LEGO ǀ Disney characters: Belle, The Beast, Lumière and Cogsworth, and plenty of story starters. The brick-built castle toy is designed for endless play.
This fun gift-giving idea for kids makes a great birthday or Christmas treat for girls and boys aged 5 years old and over who love pretend play. As they create their own stories, kids can gain confidence and stretch their imaginations. Plus, they can enjoy intuitive building with the LEGO Builder app, zooming and rotating with 3D instructions, while saving and tracking progress. This set contains 254 pieces.
DISNEY PRINCESS BUILDING TOY FOR KIDS – Treat girls and boys aged 5 years old and over to this Enchanted Castle (43289), a pretend-play set based on Disney’s Beauty and The Beast
DETAILED CASTLE PLAYSET – The castle is decorated with a colourful façade and can be turned to reveal 6 rooms
FEATURES AND FUNCTIONS – Kids can build the castle, then explore familiar details, including a small ballroom with a turntable, the forbidden room with the rose, the dining room and more
PLAY POSSIBILITIES – Recreate classic movie scenes or imagine new ones with Disney Princess Belle, The Beast, Lumière, Cogsworth, a book, the enchanted rose, a magic mirror and more
DISNEY GIFT-GIVING IDEA FOR GIRLS AND BOYS – This building set makes a great Christmas or birthday present idea for kids who love princess toys and creative building challenges
MORE CREATIVE SETS – Discover more LEGO® | Disney building toys (sold separately) to expand the imaginative play possibilities
A FUN WAY TO BUILD – Find digital instructions in the LEGO® Builder app, where kids can zoom in and rotate models using 3D instructions, track their progress and save sets as they develop new skills
DIMENSIONS – This 254-piece castle playset, inspired by Disney’s Beauty and The Beast, measures over 22 cm (8.5 in.) high, 16 cm (6 in.) wide and 7 cm (2.5 in.) deep
LEGO Disney Princess Belle & the Beast's Enchanted Castle. Product type: Building set, Recommended age (min): 5 yr(s), Material: Plastic, Number of pieces: 254 pc(s). Package weight: 501 g
| Caratteristiche |
| Tipo di prodotto | Set da costruzione |
| Colore del prodotto | Multicolore |
| Genere consigliato | Bambino/Bambina |
| Età consigliata (min) | 5 anno/i |
| Età consigliata (max) | 99 anno/i |
| Numero di pezzi | 254 pz |
| Effetti audio supportati | No |
| Paese di origine | Ungheria |
| Avviso di sicurezza |
| Avvertenza di sicurezza | Avvertenza! Pericolo di soffocamento. Parti piccole. Non adatto a bambini di età inferiore a 3 anni. |
| Dimensioni e peso |
| Peso | 501 g |
| Dati su imballaggio |
| Volume del pacco | 3,606 cm³ |
| Larghezza imballo | 262 mm |
| Profondità imballo | 222 mm |
| Altezza imballo | 62 mm |
| Peso dell'imballo | 501 g |
| Tipo di imballo | Scatola |
| Dati logistici |
| GTIN (EAN/UPC) del cartone principale | 5702018163320 |
| Product preorder date | 01-06-2026 |
| Codice del Sistema Armonizzato (SA) | 95030035 |
| EAN/UPC/GTIN | 5702018064832 |
| Composizione del prodotto |
| Assemblaggio necessario | Sì |