Discover a world of five-star creativity with this LEGO® Friends Heartlake City Grand Hotel (42704) building set for girls and boys aged 9 and over. This dollhouse kit is packed with details and comes with 6 minidolls and 2 cats for creative play. See the hotel burst into life as kids test out the interactive features like a revolving door, 2 working lifts and a spinning dance floor.
Create stories for the characters as they visit the check-in desk, lobby and buffet room, then head up to the 2 bedrooms and bathroom. The wedding venue is elegantly decorated with a flower arch and 2 kitty ring bearers, and the fun continues on the top floor, where there’s room for dancing and music.
This pretend-play toy makes a great gift for girls and boys who love role play and using their imagination. Kids can build with confidence using the LEGO® Builder app – zoom, rotate in 3D and track progress with easy-to-follow digital instructions. This set contains 1,406 pieces.
DETAILED DOLLHOUSE BUILDING TOY – Transport kids aged 9 years and over to the LEGO® Friends Heartlake City Grand Hotel (42704), where girls and boys will discover beautiful rooms and fun features
WORKING LIFTS – Use the lifts to help guests explore all the different spaces within this elegant hotel, including bedrooms, the reception, a bathroom and party area with a rotating dance floor
6 FRIENDLY CHARACTERS – Minidolls Liann, Paisley, Olly, Astrid, Petch and Valentine, plus 2 cats, give kids a full cast of characters for role-playing different scenes, including a wedding
PARTY ACCESSORIES –Inspire creative play with a toy camera, keys, wedding rings, a bouquet, cake, luggage trolley and more
GIFT IDEA FOR KIDS – This dollhouse toy makes a fun birthday gift for girls and boys who enjoy imaginative play and storytelling
MAKE MORE FRIENDS – Discover more imagination toys (sold separately) and the LEGO® Friends: The Next Chapter online show, where kids get to know the characters of Heartlake City
A HELPING HAND – Follow digital instructions in the LEGO® Builder app, where kids can zoom in and rotate models using 3D instructions, track progress and save sets as they develop new skills
DIMENSIONS – 1,406-piece set with a hotel measuring over 29 cm (11 in.) high, 35 cm (13.5 in.) wide and 16 cm (6 in.) deep
LEGO Friends Heartlake City Grand Hotel. Product type: Building set, Recommended age (min): 9 yr(s), Material: Plastic, Number of pieces: 1406 pc(s). Package weight: 2.38 kg
| Caratteristiche |
| Tipo di prodotto | Set da costruzione |
| Colore del prodotto | Multicolore |
| Genere consigliato | Bambino/Bambina |
| Età consigliata (min) | 9 anno/i |
| Età consigliata (max) | 99 anno/i |
| Numero di pezzi | 1406 pz |
| Effetti audio supportati | No |
| Paese di origine | Ungheria |
| Avviso di sicurezza |
| Avvertenza di sicurezza | Avvertenza! Pericolo di soffocamento. Parti piccole. Non adatto a bambini di età inferiore a 3 anni. |
| Dimensioni e peso |
| Peso | 2,38 kg |
| Dati su imballaggio |
| Volume del pacco | 17,055 cm³ |
| Larghezza imballo | 378 mm |
| Profondità imballo | 480 mm |
| Altezza imballo | 94 mm |
| Peso dell'imballo | 2,38 kg |
| Tipo di imballo | Scatola |
| Dati logistici |
| GTIN (EAN/UPC) del cartone principale | 5702018164501 |
| Product preorder date | 01-06-2026 |
| Codice del Sistema Armonizzato (SA) | 95030035 |
| EAN/UPC/GTIN | 5702018060612 |
| Composizione del prodotto |
| Assemblaggio necessario | Sì |