Treat a train enthusiast to classic railway adventures with the LEGO® City Vintage Steam Train (60511) building set for kids aged 7 and over. This charming toy train set makes a fun gift idea for boys and girls who enjoy imaginative play.
Young builders have everything they need to craft a detailed model with a steam engine, coal tender and passenger carriage with magnetic couplings, plus a track section and station platform with a covered bench, lamppost, ramp and working semaphore signal. Kids can play out realistic stories with a conductor minifigure to manage the firebox and controls, and 4 traveller minifigures with their biscuits and a thermos.
Add the LEGO Power Functions kit (sold separately) to motorise the steam train and control it via the Powered Up app or remote for even more fun.
Take kids on a creative journey with the LEGO Builder app, where they can rotate this model in 3D, zoom in and track their progress as they build. Set contains 575 pieces.
CLASSIC TOY TRAIN PLAYSET – Treat kids to classic railway adventures with the LEGO® City Vintage Steam Train (60511) building set for a fun creative project that inspires endless pretend play
STEAM ENGINE STATION – Kids have everything they need to construct a detailed toy train with coal tender and passenger carriage, plus a station platform, covered bench, track section and signal
REALISTIC FEATURES FOR ROLE PLAY – Explore the cab of the steam train with a firebox and control details, raise and lower the signal arm and seat up to 4 travellers in the classic passenger carriage
MINIFIGURES AND ACCESSORIES – Storytelling is easy and fun with 5 minifigures, including a conductor and 4 passengers, along with toy biscuits and a thermos for on-the-go refreshments
GIFT IDEA FOR TRAIN ENTHUSIASTS – This set makes a great birthday or Christmas gift idea for boys and girls aged 7 and over who love classic train models and imaginative play
MORE LEGO® CITY ADVENTURES TO DISCOVER – Kids can expand their imaginative world when adding this toy building set to other models (sold separately) in the LEGO City range
POWER UP THE TRAIN – Add the LEGO® Power Functions kit (sold separately) to motorise the steam locomotive and control it with the Powered Up app or remote for even more play options
DIMENSIONS – The toy train this 575-piece model building kit measures over 9 cm (3.5 in.) high, 45 cm (17.5 in.) long and 5 cm (2 in.) wide
LEGO City Vintage Steam Train. Product type: Building set, Recommended age (min): 7 yr(s), Material: Plastic, Number of pieces: 575 pc(s). Package weight: 1.12 kg
| Caratteristiche |
| Tipo di prodotto | Set da costruzione |
| Colore del prodotto | Multicolore |
| Genere consigliato | Bambino/Bambina |
| Età consigliata (min) | 7 anno/i |
| Età consigliata (max) | 99 anno/i |
| Numero di pezzi | 575 pz |
| Effetti audio supportati | No |
| Paese di origine | Ungheria |
| Avviso di sicurezza |
| Avvertenza di sicurezza | Avvertenza! Pericolo di soffocamento. Parti piccole. Non adatto a bambini di età inferiore a 3 anni. |
| Dimensioni e peso |
| Peso | 1,12 kg |
| Larghezza | 282 mm |
| Profondità | 432 mm |
| Altezza | 72 mm |
| Dati su imballaggio |
| Volume del pacco | 8,771 cm³ |
| Larghezza imballo | 282 mm |
| Profondità imballo | 432 mm |
| Altezza imballo | 72 mm |
| Peso dell'imballo | 1,12 kg |
| Tipo di imballo | Scatola |
| Dati logistici |
| GTIN (EAN/UPC) del cartone principale | 5702018193914 |
| Product preorder date | 01-06-2026 |
| Codice del Sistema Armonizzato (SA) | 95030035 |
| EAN/UPC/GTIN | 5702018067949 |
| Composizione del prodotto |
| Assemblaggio necessario | Sì |