This LEGO® City Pizza Delivery Experience with Vehicles (60496) playset for boys and girls aged 6 and over makes a great gift idea, offering hours of fabulous food-themed fun. This toy pizza restaurant, complete with food prep and dining areas, is packed with features for kids who love restaurant play and toy vehicles. Turn the dial and see the flames flicker as pizzas are fed into the wood-fired oven. Then push a lever to launch the sporty flame-emblazoned delivery car that shoots pizzas from its bonnet. Kids can also make deliveries with the green scooter and a drone with its own landing pad.
The set comes with lots of accessories for imaginative play, including a retro arcade machine, pizzas, delivery boxes, a cash register and more, plus 5 minifigures including a child with a cochlear implant for role play and storytelling.
Kids can create with confidence using the LEGO Builder app, where they can zoom in, rotate models in 3D and track their progress as they build. Set contains 494 pieces.
TOY PIZZA RESTAURANT – Serve up speedy food fun with the LEGO® City Pizza Delivery Experience with Vehicles (60496) building set for kids who love pizza, restaurants and imaginative play
PIZZA CHEF’S PARADISE – Kids have everything they need to create realistic food-themed stories with a wood-fired oven, prep area, dining area, cash register, arcade machine and 5 minifigures
FUN KITCHEN FUNCTIONS – Turn the dial and see the flames flicker as delicious pizzas are fed into the oven
HIGH SPEED DELIVERY VEHICLES – Reach the customer quick by pushing a lever to deploy the sports car with its built-in pizza launcher, or attach a delivery box to the drone or the back of the scooter
GIFT IDEA FOR KIDS – A great birthday or Christmas gift for boys and girls aged 6 and over who love restaurant play, fast vehicles and cool building toys
MORE LEGO® CITY ADVENTURES TO DISCOVER – Unleash even more fun when you add this restaurant playset to other models (sold separately) from the LEGO City range
A HELPING HAND FOR BUILDERS – The LEGO® Builder app takes kids on a creative journey where they can zoom in, rotate models in 3D and track and save their progress as they build
DIMENSIONS – The pizza restaurant model in this 494-piece LEGO® City set measures over 16 cm (6 in.) high, 27 cm (11 in.) wide and 12 cm (5 in.) deep
LEGO City Pizza Delivery Experience with Vehicles. Product type: Building set, Recommended age (min): 6 yr(s), Material: Plastic, Number of pieces: 494 pc(s). Package weight: 841 g
| Caratteristiche |
| Tipo di prodotto | Set da costruzione |
| Colore del prodotto | Multicolore |
| Genere consigliato | Bambino/Bambina |
| Età consigliata (min) | 6 anno/i |
| Età consigliata (max) | 99 anno/i |
| Numero di pezzi | 494 pz |
| Effetti audio supportati | No |
| Paese di origine | Ungheria |
| Avviso di sicurezza |
| Avvertenza di sicurezza | Avvertenza! Pericolo di soffocamento. Parti piccole. Non adatto a bambini di età inferiore a 3 anni. |
| Dimensioni e peso |
| Peso | 841 g |
| Dati su imballaggio |
| Volume del pacco | 5,655 cm³ |
| Larghezza imballo | 262 mm |
| Profondità imballo | 382 mm |
| Altezza imballo | 56,5 mm |
| Peso dell'imballo | 841 g |
| Tipo di imballo | Scatola |
| Dati logistici |
| GTIN (EAN/UPC) del cartone principale | 5702018178751 |
| Product preorder date | 01-06-2026 |
| Codice del Sistema Armonizzato (SA) | 95030035 |
| EAN/UPC/GTIN | 5702018056875 |
| Composizione del prodotto |
| Assemblaggio necessario | Sì |