Transport kids to a world of imaginative play with the LEGO® City Passenger Jet (60492), an easy-to-build airplane toy for boys and girls aged 4 and over. Kids can open the fuselage to access the cabin and cockpit, which feature seats and toy screens, then load suitcases onto the baggage trolley and stow them in the jet’s cargo bay. Fun accessories, including toy aircraft wands, add realistic details, and the set comes with a pilot, worker, and parent and child minifigures to inspire hours of travel storytelling.
This aviation-themed building set is designed to help kids develop fine motor skills and confidence through pretend play. The plane toy also makes a fun gift idea for kids who love airplanes and travel. Young builders get a helping hand in the form of a Starter Brick element, together with a simple pictorial guide, plus 3D instructions in the LEGO Builder app, where they can zoom and rotate the model as they build. This set contains 118 pieces.
AIRPLANE TOY BUILDING SET – Kids can soar into imaginative play with this easy-to-build Passenger Jet (60492), a fun introduction to the exciting LEGO® City world
FLIGHT CREW READY – This toy jet includes a pilot, airport worker and 2 passenger minifigures with accessories to inspire hours of fun role play for kids
GET READY FOR TAKEOFF – Transport the suitcases in the baggage trolley and load them into the cargo bay, seat the pilot and passengers in their seats, then wave the aircraft wands to guide the plane
UNPACK LOTS OF ACCESSORIES – Kids will discover realistic accessories to inspire creative play, including 2 suitcases, aircraft wands, a smart gaming device, camera, mug and boarding pass
AIRPLANE GIFT IDEA FOR KIDS – This set makes a great birthday or Christmas gift idea for boys and girls aged 4 and over who love planes and travel role play
MORE ADVENTURES TO DISCOVER – Expand kids’ world of play when you add this airport playset to other models (sold separately) in the LEGO® City range
A HELPING HAND – This creative development toy includes a Starter Brick element and simple picture instructions that are great for young builders, plus intuitive digital guidance in the LEGO® Builder app
DIMENSIONS – The model jet in this 118-piece LEGO® building set measures over 10 cm (4 in.) high, 27 cm (10.5 in.) long and 20 cm (8 in.) wide
LEGO City Passenger Jet. Product type: Building set, Recommended age (min): 4 yr(s), Material: Plastic, Number of pieces: 118 pc(s). Package weight: 382 g
| Caratteristiche |
| Tipo di prodotto | Set da costruzione |
| Colore del prodotto | Multicolore |
| Genere consigliato | Bambino/Bambina |
| Età consigliata (min) | 4 anno/i |
| Età consigliata (max) | 99 anno/i |
| Numero di pezzi | 118 pz |
| Effetti audio supportati | No |
| Paese di origine | Ungheria |
| Avviso di sicurezza |
| Avvertenza di sicurezza | Avvertenza! Pericolo di soffocamento. Parti piccole. Non adatto a bambini di età inferiore a 3 anni. |
| Dimensioni e peso |
| Peso | 382 g |
| Dati su imballaggio |
| Volume del pacco | 3,606 cm³ |
| Larghezza imballo | 222 mm |
| Profondità imballo | 262 mm |
| Altezza imballo | 62 mm |
| Peso dell'imballo | 382 g |
| Tipo di imballo | Scatola |
| Dati logistici |
| GTIN (EAN/UPC) del cartone principale | 5702018162798 |
| Product preorder date | 01-06-2026 |
| Codice del Sistema Armonizzato (SA) | 95030035 |
| EAN/UPC/GTIN | 5702018056837 |
| Composizione del prodotto |
| Assemblaggio necessario | Sì |