Delight a young fan of construction vehicles with the LEGO® City Yellow Backhoe Loader (60480) building toy, a fun gift idea for boys and girls aged 7 and over. Kids can explore realistic details, including chunky rubber tyres, fold-down stabiliser legs, a working front bucket that raises and tips and an agile backhoe arm, mounted on a ball joint for smooth scooping action. Remove the canopy to put a minifigure in the cab and open the bonnet to reveal the vehicle’s engine.
The playset features a construction site toilet with interior details and 2 worker minifigures for imaginative play and storytelling. Accessories including a shovel and pickaxe, a construction sign, 3 boulders, a toy gem and LEGO rubble pieces add even more role-play possibilities.
Use the LEGO Builder app to zoom and rotate the model in 3D and track your progress as you build. Combine this backhoe loader toy with other LEGO City sets (sold separately) for even more fun-filled action. Set contains 301 pieces.
WORK ZONE AHEAD – Power up imaginative play with the LEGO® City Yellow Backhoe Loader (60480) building set for kids who love construction toys
BUILD AND PLAY ACTION – Includes everything kids need to assemble a toy backhoe loader and a portable toilet, plus 3 LEGO® boulders, rubble, a toy gem and 2 minifigures for rugged work role play
REALISTIC VEHICLE FUNCTIONS – Raise the boom, tip the bucket, deploy the stabiliser legs and operate the backhoe arm, then put a minifigure in the cab and open the bonnet to see the engine
ACCESSORIES FOR PRETEND PLAY – Kids can crack open a boulder with the vehicle’s backhoe to discover a toy gem and create stories with accessories, including a construction sign, shovel and pickaxe
GIFT IDEA FOR KIDS – Makes a great birthday or Christmas gift for boys and girls aged 7 and over who love action-packed play, building toys and mighty construction site vehicles
MORE LEGO® CITY SETS TO DISCOVER – Kids can spark even more fun when they combine this backhoe loader toy with other sets (sold separately) from the range
INTERACTIVE BUILDING – The LEGO® Builder app takes kids on an intuitive building adventure where they can zoom in, rotate models in 3D and save their progress as they build
DIMENSIONS – The construction vehicle model in this 301-piece set measures over 10 cm (4 in.) high, 28 cm (11 in.) long and 7 cm (2.5 in.) wide
LEGO City Yellow Backhoe Loader. Product type: Building set, Recommended age (min): 7 yr(s), Material: Plastic, Number of pieces: 301 pc(s). Package weight: 497 g
| Caratteristiche |
| Tipo di prodotto | Set da costruzione |
| Colore del prodotto | Multicolore |
| Genere consigliato | Bambino/Bambina |
| Età consigliata (min) | 7 anno/i |
| Età consigliata (max) | 99 anno/i |
| Numero di pezzi | 301 pz |
| Effetti audio supportati | No |
| Paese di origine | Ungheria |
| Avviso di sicurezza |
| Avvertenza di sicurezza | Avvertenza! Pericolo di soffocamento. Parti piccole. Non adatto a bambini di età inferiore a 3 anni. |
| Dimensioni e peso |
| Peso | 497 g |
| Dati su imballaggio |
| Volume del pacco | 3,606 cm³ |
| Larghezza imballo | 222 mm |
| Profondità imballo | 262 mm |
| Altezza imballo | 62 mm |
| Peso dell'imballo | 497 g |
| Tipo di imballo | Scatola |
| Dati logistici |
| GTIN (EAN/UPC) del cartone principale | 5702018162316 |
| Product preorder date | 01-06-2026 |
| Codice del Sistema Armonizzato (SA) | 95030035 |
| EAN/UPC/GTIN | 5702018056806 |
| Composizione del prodotto |
| Assemblaggio necessario | Sì |