Garanzia3 Gr3V500 – 3-Year...
Price €45.90
Garanzia3 Gr3V500 3-Year Extended Warranty Coverage for Products up to €500

Whirlpool W7 OM75, Large, Electric, 89 L, 2900 W, 89 L, Fan-assisted
| Oven | |
| Oven size | Large |
| Oven type | Electric |
| Oven cooking method | Fan-assisted |
| Total oven(s) interior capacity | 89 L |
| Total oven power | 2900 W |
| Oven net capacity | 89 L |
| Grill | Y |
| Grill power | 2850 W |
| Convection cooking | Y |
| Microwave cooking | N |
| Conventional cooking | Y |
| Number of auto cooking programs | 8 |
| Design | |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | Black, Stainless steel |
| Housing material | Glass, Stainless steel |
| Control type | Rotary, Touch |
| Control panel material | Glass |
| Handle colour | Stainless steel |
| Built-in display | Y |
| Display type | LED |
| Door hinge | down |
| Oven door opening | Drop down opening |
| Door cooling fan | Y |
| Soft closing door | Y |
| Ergonomics | |
| Integrated clock | Y |
| Clock type | Electronic |
| Timer type | Digital |
| Wi-Fi controlled | N |
| Power | |
| Energy efficiency class | A |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Current | 12.6 A |
| Energy consumption (forced convection) | 0.82 kWh |
| Bread machine | |
| Bread making capability | N |
| Weight & dimensions | |
| Width | 750 mm |
| Depth | 564 mm |
| Height | 590 mm |
| Weight | 44 kg |
| Installation compartment width (min) | 71 cm |
| Installation compartment depth | 56 cm |
| Installation compartment height | 59.5 cm |
| Installation compartment height (min) | 59.2 cm |
| Package width | 800 mm |
| Package depth | 640 mm |
| Package height | 640 mm |
| Package weight | 49 kg |
Whirlpool EMEA S.p.A.
Viale Guido Borghi, 27
21025 - Comerio
Italia
CONTATTI
Tel: +39 0332 759111
Mail: whirlpool_customerexperience@whirlpool.com
____
Operatore economico con sede nell’UE che garantisce la conformità del prodotto alle normative richieste.
Whirlpool EMEA S.p.A.
Viale Guido Borghi, 27
21025 - Comerio
Italia
Your RMA request has been submitted. We will pick up the item you wish to return within 6 days. We hope you understand that we only accept items for return if they have not been used or tampered with. Original packaging and accessories also need to be returned along with item.
Click here to get more details