Garanzia3 Gr3V500 – 3-Year...
Price €45.90
Garanzia3 Gr3V500 3-Year Extended Warranty Coverage for Products up to €500

Haier I-Pro Series 5 HD90-A3959, Freestanding, Front-load, Heat pump, White, Rotary, Touch, Black
| Design | |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Drying system | Heat pump |
| Product colour | White |
| Door colour | Black |
| Reversible doors | Y |
| Control type | Rotary, Touch |
| Drum volume | 112 L |
| Built-in display | Y |
| Drum material | Stainless steel |
| Lower built-in capability (topless) | N |
| Built-in condensate drainage | Y |
| Performance | |
| Rated capacity | 9 kg |
| Drying class | B |
| Number of drying programs | 11 |
| Drying programs | Cotton, Delicate/silk, Mix, Quick, Sport, Synthetics, Timed, Wool |
| Cycle time | 298 min |
| Noise level | 66 dB |
| Left-on mode duration | 40 min |
| Energy consumption per cycle (partial load) | 0.93 kWh |
| Ergonomics | |
| Delayed start timer | Y |
| Delay start (max) | 24 h |
| Remaining time indication | Y |
| Buzzer | Y |
| Adjustable feet | Y |
| Ready indicator | Y |
| Control apps supported | hOn |
| Wi-Fi controlled | Y |
| Near Field Communication (NFC) | N |
| Power | |
| Energy efficiency class | A+++ |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.72 W |
| Power consumption (off) | 0.51 W |
| Energy consumption | 1.58 kWh |
| Annual energy consumption | 193 kWh |
| Heat source | Electric |
| Power plug type | Type F |
| Weight & dimensions | |
| Width | 595 mm |
| Depth | 600 mm |
| Weight | 51 kg |
| Packaging data | |
| Drying rack included | N |
| Package width | 668 mm |
| Package depth | 748 mm |
| Package height | 890 mm |
| Package weight | 57 kg |
Haier Group
Via Elettrodomestici 9
10100 - Torino
Italia
CONTATTI
Tel: +39 011 556677
Mail: info@haier.it
____
Operatore economico con sede nell’UE che garantisce la conformità del prodotto alle normative richieste.
Haier Group
Via Elettrodomestici 9
10100 - Torino
Italia
Your RMA request has been submitted. We will pick up the item you wish to return within 6 days. We hope you understand that we only accept items for return if they have not been used or tampered with. Original packaging and accessories also need to be returned along with item.
Click here to get more details