Garanzia3 Gr3V500 – 3-Year...
Price €45.90
Garanzia3 Gr3V500 3-Year Extended Warranty Coverage for Products up to €500

LG F2DV5S8H0E, Front-load, Freestanding, White, Left, LED, Stainless steel
| Design | |
| Loading type | Front-load |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | White |
| Door hinge | Left |
| Built-in display | Y |
| Display type | LED |
| Viewing window | Y |
| Drum volume | 58 L |
| Inverter technology | Y |
| Performance | |
| Rated capacity (washing & drying) | 5 kg |
| Maximum spin speed | 1200 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Rated capacity (washing) | 8.5 kg |
| Cycle time washing & drying | 686 min |
| Number of washing programs | 14 |
| Washing programs | Hygiene/anti-allergy, Cotton, Eco, Hand/wool, Mix, Steam, Synthetics |
| Add garment (pause) function | Y |
| Delayed start timer | Y |
| Delay start (max) | 19 h |
| Noise emission class | A |
| Minimum spin speed | 400 RPM |
| Noise level (wash) | 54 dB |
| Noise level (spin) | 72 dB |
| Residual moisture | 53% |
| Smartphone remote support | Y |
| Ergonomics | |
| Remaining time indication | Y |
| Child lock | Y |
| Management features | |
| Wi-Fi controlled | Y |
| Power | |
| Energy efficiency class (washing) | C |
| Energy efficiency class (washing & drying) | E |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption washing per cycle | 1.25 kWh |
| Water consumption washing per cycle | 49 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing) | 64 kWh |
| Energy consumption washing & drying per cycle | 5.78 kWh |
| Energy consumption per 100 cycles (washing & drying) | 326 kWh |
| Weight & dimensions | |
| Width | 600 mm |
| Depth | 470 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 63 kg |
| Door diameter | 30 cm |
| Package weight | 67 kg |
LG Electronics Europe B.V.
Krijgsman 1
1186 DM - Amstelveen
Paesi Bassi
CONTATTI
Tel: +31 20 456 3131
Mail: info@lge.com
____
Operatore economico con sede nell’UE che garantisce la conformità del prodotto alle normative richieste.
LG Electronics Europe B.V.
Krijgsman 1
1186 DM - Amstelveen
Paesi Bassi
Your RMA request has been submitted. We will pick up the item you wish to return within 6 days. We hope you understand that we only accept items for return if they have not been used or tampered with. Original packaging and accessories also need to be returned along with item.
Click here to get more details