Garanzia3 Gr3V500 – 3-Year...
Price €45.90
Garanzia3 Gr3V500 3-Year Extended Warranty Coverage for Products up to €500

Xiaomi Redmi 9C, 16.6 cm (6.53"), 720 x 1600 pixels, 4 GB, 128 GB, 13 MP, Lavender, Purple
| Display | |
| Display diagonal | 16.6 cm (6.53") |
| Display resolution | 720 x 1600 pixels |
| Screen shape | Flat |
| Native aspect ratio | 20:9 |
| Contrast ratio (typical) | 1500:1 |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Rounded display corners | Y |
| Processor | |
| Processor frequency | 2.3 GHz |
| Processor family | MediaTek |
| Processor model | Helio G35 |
| Processor architecture | ARM Cortex-A53 |
| Processor cores | 8 |
| Storage | |
| RAM capacity | 4 GB |
| Internal storage capacity | 128 GB |
| RAM type | LPDDR4X |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Memory card slot type | Dedicated slot |
| Camera | |
| Rear camera type | Triple camera |
| Rear camera resolution (numeric) | 13 MP |
| Macro camera resolution (numeric) | 2 MP |
| Depth camera resolution (numeric) | 2 MP |
| Rear camera aperture number | 2.2 |
| Second rear camera aperture number | 2.4 |
| Third rear camera aperture number | 2.4 |
| Front camera type | Single camera |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Front camera aperture number | 2.2 |
| Front camera pixel size | 1.12 µm |
| Rear camera flash | Y |
| Front camera flash | Y |
| Flash type | LED |
| Video capture resolution (max) | 1920 x 1080 pixels |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Resolution at capture speed | 1280x720@30fps, 1920x1080@30fps |
| Video recording modes | 720p, 1080p |
| Auto focus | Y |
| Face detection | Y |
| Self-timer | Y |
| AI scene recognition | Y |
| Network | |
| SIM card capability | Dual SIM |
| Mobile network generation | 4G |
| SIM card type | NanoSIM |
| 3G standards | WCDMA |
| 4G standard | LTE-TDD & LTE-FDD |
| Voice over LTE (VoLTE) supported | Y |
| Wi-Fi | Y |
| Wi-Fi standards | 802.11b, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Bluetooth | Y |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Wi-Fi Direct | Y |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Y |
| USB connector type | Micro-USB |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Messaging | |
| Short Message Service (SMS) | Y |
| Y | |
| Design | |
| Form factor | Bar |
| Product colour | Lavender, Purple |
| Colour name | Lavender Purple |
| Performance | |
| Video call | Y |
| Graphics card | PowerVR GE8320 |
| Fingerprint reader | Y |
| Face recognition | Y |
| Speakerphone | Y |
| Navigation | |
| Position location | Y |
| GPS (satellite) | Y |
| BeiDou | Y |
| Multimedia | |
| FM radio | Y |
| Audio formats supported | AAC, AAC+, AMR-NB, AMR-WB, APE, FLAC, MP3, MP4, eAAC+ |
| Video formats supported | H.264, MKV, MP4, MPEG4, MPEG4-ASP |
| Software | |
| Platform | Android |
| Battery | |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Talk time (3G) | 32 h |
| Continuous audio playback time | 167 h |
| Continuous video playback time | 21 h |
| Gaming time | 10 h |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 196 g |
| Width | 77.1 mm |
| Depth | 9 mm |
| Height | 164.9 mm |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Y |
| Quick start guide | Y |
| Warranty card | Y |
| SIM card ejector pin | Y |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85171300 |
Xiaomi Technology B.V.
Prinses Beatrixlaan 582
2595 BM - The Hague
Paesi Bassi
CONTATTI
Tel: +31 70 799 9999
Mail: service.global@xiaomi.com
____
Operatore economico con sede nell’UE che garantisce la conformità del prodotto alle normative richieste.
Xiaomi Technology B.V.
Prinses Beatrixlaan 582
2595 BM - The Hague
Paesi Bassi
Your RMA request has been submitted. We will pick up the item you wish to return within 6 days. We hope you understand that we only accept items for return if they have not been used or tampered with. Original packaging and accessories also need to be returned along with item.
Click here to get more details