Xiaomi 12t Pro
Make moments mega Every precious moment in life deserves the best shot -whether it's in motion or still, bright or dark.We are ready to make moments mega, and so should you.
Mega in design This design boasts the premium flourishes of our flagship smartphone with cutting-edge technology sheathed in a sleek and matte tactile body that houses a 200MP image sensor, and a distinctive, tough metal effect around the camera.
200MP imaging system The imaging system is spotlighted by Xiaomi's highest resolution on a smartphone ever, featuring a 200MP ultra-high resolution mega image sensor with OIS and 8P lens. And to achieve ultra clarity in every scene, it is packed with our most innovative AI camera features.
Founding 200MP
Unlock your mega vision 200MP imaging system's groundbreaking pixel count allows you to capture every moment with Xiaomi's highest resolution ever in a smartphone*. Turn on 200MP mode on your Xiaomi 12T Pro and you'll be able to find the mega in the mundane. Blink-and-you'll-miss-it moments will unfold in front of you in mega resolution.
200MP Xiaomi ProCut
Moments from different perspectives Thanks to the mega resolution, 200MP Xiaomi ProCut can crop and modify your original 200MP photo into up to five different masterpieces, each with your ideal composition but without compromising on clarity.
In-sensor zoom Portraits in detail, personal in feel
Capture the beauty in your portraits with even better clarity now. Zoom in and feel personal with every detail.
Xiaomi ProFocus
Moments in motion Empowered by both Xiaomi AI camera technology and the powerful image sensor, Xiaomi ProFocus can help you capture and record motions right on the spot. Keep moving, keep the focus.
Ultra burst
Up to 30 photos per second Sometimes you only have one second to capture your perfect moment, to make sure that you get that moment crisp and clear, remember to slide the shutter button to turn on Ultra burst which takes up to 30 photos per second, so you will not miss out anything
Xiaomi Mega Nights
An all-encompassing solution for moments in low light With ground-breaking enhancements, Xiaomi 12T Pro now offers a complete solution for performance in low light conditions — from the optical hardware to leading algorithms for the night time
1/1.22" super large sensor
Super pixel with 16-in-1 binning
OIS
8P lens
f/1.69 aperture More light shining throughout your night. Less noise in your shot under dim lighting and looking good even when it's dark
Power through low light scenes
Bring out impactful and rich details from highlights and hues
Thanks to our mega night setup, each moment will be photographed with better highlight control and less noise to bring out details. Meanwhile, you can always count on Night Mode to create naturally lit photos and immortalize moments for you — from a happy gathering on the riverbank after dark, to date night at a candlelit restaurant.
Film moments in the dark
Keep them shining Film your moments anywhere, from a solo trip in the desert under a starry sky to a bedtime kiss on the forehead after lights-out. Every movement is recorded with vivid detail, yet also significantly less noise or over-exposure. To power scenes under the most extreme low light conditions, turn on Ultra Night Video.
Ultra-wide and macro
More lenses to let you go mega The ultra-wide camera can bring you the biggest picture you can imagine, while the macro can take you right into the fine details that bring a story to life.
Mega yet effortless The chipset works faster. The battery lasts longer. The charge fills faster. The core keeps much cooler. All through our prioritising of power efficiency.
Snapdragon® 8+ Gen 1
Above and beyond The new 4nm processor from TSMC goes a step beyond in maintaining low levels of power consumption while still delivering high performance.
CPU
Mega performance
+16.7%
Ultimate efficiency
+33%
Significant increases in processing speed with
the latest arm architecture Armv9 with Ultra CPU Cortex-X2 inside
Xiaomi 12t Pro
GPU
Mega performance
+11%
Ultimate efficiency
+30%
Further rendering capacity
AI Engine
AI performance efficiency
+20%
7th Gen Qualcomm® AI Engine
Advanced image signal processing
Xiaomi T Series' biggest-ever vapour chamber
Mega cooling system Featuring Xiaomi T Series' biggest-ever vapor chamber in its cooling system, effectively reducing the core temperature even during times of intensive or heavy use.
Retain mega levels of power with a 5000mAh battery The slim single-cell battery retains a high density of energy while also being powered by a new generation of processor with lower power consumption, giving it up to 13.5 hours screen-on time
120W HyperCharge
Be ready in 19 mins
Safe charge
Maximize peace of mind 42 safety features and 9 thermal sensors, covering the plug to the port and the battery, guaranteeing 800 charge cycles.
A mega-immersive experience For you to connect truly to your moments, meet our first CrystalRes AMOLED display and dual speakers with SOUND BY Harman Kardon, all there to mega-immerse you in the moment.
6.67" CrystalRes AMOLED display See the world brought to life on your display
Clarity is the top priority The CrystalRes AMOLED display lets you enjoy your shots in exceptional clarity, with 1220p super resolution, 5,000,000:1 contrast ratio and 446 ppi pixel density. This display has 27% better clarity than 1080p display but similar power consumption
The most vivid
smartphone display yet Outstanding colour accuracy: a 68-billion colour display with TrueColor and 100% DCI-P3 wide-gamut colour. The display opens up an ambilight world for you to immerse yourself in
Adaptive features to make it the smartest
120Hz AdaptiveSync TrueDisplay
Adaptive HDR
Adaptive Reading Mode
Designed to care about your eyes The display supports 1920Hz PWM dimming to protect your eyes without sacrificing image quality.
Each touch matters Up to 480Hz touch sampling rate means the display responds to your every touch with increased sensitivity. It meets and matches your every move.
Powerful dual speakers
Enter an immersive soundscape The dual speaker setup ensures that you get a more immersive stereo experience. Enjoy films and music at a deeper level with smooth, high-quality audio.
Vodafone Xiaomi 12T Pro. Display diagonal: 16.9 cm (6.67"), Display resolution: 2712 x 1220 pixels, Display type: AMOLED. Processor frequency: 2 GHz, Processor family: Qualcomm Snapdragon, Processor model: 8+ Gen 1. RAM capacity: 8 GB, Internal storage capacity: 256 GB. Rear camera resolution (numeric): 200 MP, Rear camera type: Triple camera. SIM card capability: Dual SIM. Operating system installed: Android 12. Battery capacity: 5000 mAh. Product colour: Black. Weight: 205 g
| Display |
| Display diagonal | 16.9 cm (6.67") |
| Display resolution | 2712 x 1220 pixels |
| Screen shape | Flat |
| Display type | AMOLED |
| Display glass type | Gorilla Glass |
| Gorilla Glass version | Gorilla Glass 5 |
| Native aspect ratio | 20:9 |
| Contrast ratio (typical) | 5000000:1 |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Maximum display brightness (Outdoor) | 900 cd/m² |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Y |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision, High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus), High Dynamic Range 10+ Adaptive (HDR10 Plus Adaptive) |
| Pixel density | 446 ppi |
| Rounded display corners | Y |
| Processor |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor family | Qualcomm Snapdragon |
| Processor model | 8+ Gen 1 |
| Processor architecture | ARM Cortex-X2+Cortex-A710+Cortex-A510 |
| Processor boost frequency | 3.2 GHz |
| Artificial Intelligence processor family | Qualcomm |
| Storage |
| RAM capacity | 8 GB |
| Internal storage capacity | 256 GB |
| RAM type | LPDDR5 |
| Compatible memory cards | Not supported |
| Camera |
| Rear camera type | Triple camera |
| Rear camera sensor size | 1/1,22" |
| Rear camera resolution (numeric) | 200 MP |
| Second rear camera resolution (numeric) | 8 MP |
| Third rear camera resolution (numeric) | 2 MP |
| Rear camera resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Second rear camera aperture number | 1.69 |
| Third rear camera aperture number | 2.2 |
| Fourth rear camera aperture number | 2.4 |
| Rear camera pixel size | 1.28 µm |
| Second rear camera field of view (FOV) angle | 120° |
| Rear camera lens elements | 8-element lens |
| Front camera type | Single camera |
| Front camera resolution (numeric) | 20 MP |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Front camera aperture number | 2.24 |
| Rear camera flash | Y |
| Video capture resolution (max) | 7680 x 4320 pixels |
| Maximum frame rate | 1920 fps |
| Resolution at capture speed | 1280x720@30fps, 1920x1080@30fps, 1920x1080@60fps, 3840x2160@30fps, 3840x2160@60fps, 7680x4320@24fps |
| Video recording modes | 720p, 1080p, 2160p, 4320p |
| Auto focus | Y |
| Face detection | Y |
| Time lapse mode | Y |
| Smile detection | Y |
| Camera image formats supported | HEIF, JPEG |
| Image editing | Crop, Resizing, Retouching, Rotating, Trimming |
| Network |
| SIM card capability | Dual SIM |
| Mobile network generation | 5G |
| SIM card type | NanoSIM |
| 3G standards | WCDMA |
| 5G standard | Sub6 NSA, Sub6 SA |
| Wi-Fi | Y |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Y |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Bluetooth profiles | AAC, LDAC, LHDC |
| MIMO | Y |
| Near Field Communication (NFC) | Y |
| Subscription |
| Subscription type | No subscription |
| Ports & interfaces |
| USB port | Y |
| USB connector type | USB Type-C |
| Messaging |
| Short Message Service (SMS) | Y |
| Multimedia Messaging Service (MMS) | Y |
| E-mail | Y |
| Design |
| Form factor | Bar |
| Product colour | Black |
| Performance |
| Fast charging | Y |
| Fast charging technology | Adaptive Fast Charging |
| Fingerprint reader | Y |
| Face recognition | Y |
| Vibrating alert | Y |
| Navigation |
| Position location | Y |
| GPS (satellite) | Y |
| NavIC | Y |
| BeiDou | Y |
| Galileo | Y |
| Electronic compass | Y |
| Wi-Fi positioning | Y |
| Multimedia |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Audio formats supported | AAC, APE, AWB, FLAC, MP3, OGG, WAV |
| Video formats supported | 3GP, MKV, MP4 |
| Software |
| Platform | Android |
| Operating system installed | Android 12 |
| Operating system fork | MIUI 13 |
| App distribution platform | Google Play |
| Battery |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Battery recharge time | 0.19 h |
| Removable battery | N |
| Weight & dimensions |
| Weight | 205 g |
| Width | 75.9 mm |
| Depth | 8.6 mm |
| Height | 163.1 mm |
| Packaging content |
| AC adapter included | Y |
| Quick start guide | Y |
| Warranty card | Y |
| AC adapter power | 120 W |