A sleek motor, developed exclusively for direct-drive turntablesThe TN-4D-SE uses a sleek, brushless DC motor, offering crystal-locked speed accuracy, regulated by a computer-controlled feedback circuit and achieving low wow-and-flutter levels for a direct drive turntable, especially one with such a stylish, low-profile design.
Knife-edge, pivot-point tone-arm bearingsIn collaboration with SAEC Corporation, a world-famous, high-end tonearm manufacturer, the TN-4D-SE's tonearm employs a knife-edge, pivot-point bearing. Unlike the case for tonearms with conventional bearings, any fine vertical movements encountered by this tonearm actually help in delivering a more dynamic sound with excellent resolution. The S-shaped tonearm also employs a universal headshell fitting, allowing users to quickly and easily swap cartridges/headshells, and supports a wide range of cartridge weights (from 14 - 23g / 0.5 - 0.8 oz.)
Precision anti-skating and stylus-pressure adjustmentAs you might expect, the tonearm is equipped with a counterweight, for precise stylus-pressure adjustment, and an anti-skating mechanism.
Pre-installed Oyster cartridge by SUMIKOThe TN-4D-SE comes with a well-regarded Oyster MM cartridge from SUMIKO – a legendary American cartridge manufacturer. Regardless of the type of music, the Oyster cartridge delivers a powerful but insightful performance.
Built-in PHONO EQ amplifier supporting MM cartridgesThe TN-4D-SE comes with a built-in PHONO EQ amplifier that allows you to directly connect the turntable to the line-level inputs of your existing hi-fi system. The NJM8080 IC from New Japan Radio Corporation is employed for op-amp duties, bringing up the level of the tiny signals received via the cartridge up to LINE level strength without any loss of quality.
Die-cast aluminium platterIn conjunction with the newly-developed motor, the high inertia, die-cast aluminium platter helps to achieve better speed stability.
Insulating feet with excellent shock absorptionThe insulating feet comprise a machined aluminium shell topped with a rubber cushion that is fixed to the high-density MDF plinth. Thanks to their excellent shock absorption characteristics the TN-4D-SE is very resistant to acoustic feedback.
2-speed turntable for 33-⅓ and 45 rpmThe TN-4D-SE supports 33-⅓ and 45 rpm for LP and EP records. Our insistence on quality engineering can even be seen in the construction of the rotary control for start-up/speed selection, formed of machined aluminium.
TEAC TN-4D-SE. Type: Direct drive audio turntable, Operation: Manual, Product colour: Walnut. Tonearm type: Statically balanced tonearm, Shape: S-shaped tonearm, Arm length: 22.3 cm. Power supply type: AC, Power consumption (typical): 2 W, Power consumption (standby): 0.5 W. Width: 420 mm, Depth: 356 mm, Height: 117 mm. Cables included: RCA
| Caratteristiche |
| Tipo | Giradischi a trasmissione diretta |
| Operazione | Manuale |
| Colore del prodotto | Noce |
| Materiale della scocca | Alluminio |
| materiale piatto | Alluminio |
| Velocità nominali | 33 1/3,45 Giri/min |
| Tipo di spazzola per motore | Senza spazzola |
| Tipo di cartuccia | MM-type (VM-type) |
| Prodotti compatibili | Styluses for SUMIKO Oyster |
| Braccio |
| Tipo di braccio | Braccio bilanciato staticamente |
| Forma | Braccio a S |
| Lunghezza supporto | 22,3 cm |
| Connettività |
| Uscite della linea (RCA) | 2 |
| Gestione energetica |
| Adattatore di frequenza AC | 50/60 Hz |
| Dimensioni e peso |
| Larghezza | 420 mm |
| Profondità | 356 mm |
| Altezza | 117 mm |
| Peso | 6,1 kg |
| diametro del piatto | 30 cm |
| Contenuto dell'imballo |
| Quantità | 1 |
| Contrappeso | Sì |