Bring the Marvel Universe to life for adult enthusiasts with the S.H.I.E.L.D. Helicarrier (76354) model building kit. This collectable LEGO® ǀ Marvel Avengers merch incorporates detailed features, movie scenes and 6 minifigures – Winter Soldier, Captain America, Phil Coulson, Maria Hill, Hawkeye and Nick Fury – making it a great gift for adult Super Hero fans.
The 3,057-piece vehicle display model captures the full splendour of the S.H.I.E.L.D. Helicarrier from Marvel Studios’ The Avengers movie. There are runways, engines, a control tower, aircraft, interior rooms and much more, plus dynamic features, such as a runway which removes to allow access to the interior and a Quinjet that can be placed midair using a posing stick. Internally, multiple scenes from the Avengers movies are referenced using simplified representations of familiar characters. For added interaction, the LEGO® Builder app lets users zoom, rotate in 3D, track progress and follow step-by-step digital instructions.
MARVEL COLLECTABLE BUILDING SET – Capture the splendour of the Helicarrier from Marvel Studios’ The Avengers (2012) with LEGO® ǀ Marvel S.H.I.E.L.D. Helicarrier (76354), a model building kit for adults
6 MINIFIGURES – Recreate Avengers action throughout the authentically detailed Helicarrier with Winter Soldier, Captain America, Phil Coulson, Maria Hill, Hawkeye and Nick Fury
IMMERSIVE MODEL BUILDING – This multifaceted, 3,057-piece creative construction project incorporates runways, engines, a control tower, aircraft, interior rooms and much more
DYNAMIC MARVEL DECOR – Remove a runway to access the detailed interior, uncover the engine to reveal flames, and place a Quinjet midair using a posing stick
MARVEL GIFTS FOR ADULTS – This challenging and rewarding building set makes a great birthday or any-day gift for men, women, Super Hero fans and LEGO® lovers aged 18 and older
3D BUILDING INSTRUCTIONS – Build like never before with the LEGO® Builder app, where users can save sets, track progress, zoom in and rotate using 3D instructions
ADULT BUILDING SETS – The LEGO® Sets for Adults range is designed to deliver rewarding, immersive projects for adult model-makers
DIMENSIONS – This 3,057-piece building set measures over 30 cm (11.5 in.) high, 68 cm (26.5 in.) long and 44 cm (17.5 in.) wide
LEGO S.H.I.E.L.D. Helicarrier. Product type: Building set, Recommended age (min): 18 yr(s), Material: Plastic, Number of pieces: 3057 pc(s). Package weight: 4.54 kg
| Caratteristiche |
| Tipo di prodotto | Set da costruzione |
| Colore del prodotto | Multicolore |
| Genere consigliato | Bambino/Bambina |
| Età consigliata (min) | 18 anno/i |
| Età consigliata (max) | 99 anno/i |
| Numero di pezzi | 3057 pz |
| Effetti audio supportati | No |
| Paese di origine | Repubblica Ceca |
| Avviso di sicurezza |
| Avvertenza di sicurezza | Avvertenza! Pericolo di soffocamento. Parti piccole. Non adatto a bambini di età inferiore a 3 anni. |
| Dimensioni e peso |
| Peso | 4,54 kg |
| Dati su imballaggio |
| Volume del pacco | 32,937 cm³ |
| Larghezza imballo | 378 mm |
| Profondità imballo | 555 mm |
| Altezza imballo | 157 mm |
| Peso dell'imballo | 4,54 kg |
| Tipo di imballo | Scatola |
| Dati logistici |
| GTIN (EAN/UPC) del cartone principale | 5702018194553 |
| Product preorder date | 01-06-2026 |
| Codice del Sistema Armonizzato (SA) | 95030035 |
| EAN/UPC/GTIN | 5702018063354 |
| Composizione del prodotto |
| Assemblaggio necessario | Sì |