Fuel kids’ Super Hero role-play adventures with the Spider-Man Prison Transport Chase (76349). This dynamic gift idea for boys and girls aged 8 years old and over features Spider-Man, Tombstone, Tarantula and a DODC Guard in action in and around the iconic vehicle from Spider-Man: Brand New Day.
Inspire imaginative play with minifigure accessories: Spider-Man has hand-held spider webs, Tombstone has 2 stud shooters, Tarantula has spiked hands and feet, and the DODC Guard has handcuffs and a non-functioning shooter. The rugged, 6-wheeled vehicle has 2 stud shooters, an opening roof hatch to access the cockpit, an opening rear to access the on-board prison, plus suspension for rough terrain. Spider-Man Prison Transport Chase makes a great birthday, Christmas or any-day gift idea for young Super Heroes. And with the LEGO® Builder app, kids can zoom, rotate in 3D and track progress with easy-to-follow digital instructions. This building set contains 367 pieces.
VEHICLE BUILDING TOY – Rev up kids’ imaginations with the LEGO® ǀ Marvel Spider-Man Prison Transport Chase (76349), a 6-wheeled vehicle inspired by the Spider-Man: Brand New Day movie
4 MINIFIGURES – Spider-Man with hand-held webs, Tombstone with 2 stud shooters, Tarantula with spiked hands and feet, and a prison DODC Guard with handcuffs and non-functioning shooter
IMAGINARY PLAY – Kids take on super villains in this action-packed, good-versus-evil Super Hero adventure on wheels
AUTHENTIC ACTION – The realistic vehicle has 2 stud shooters, an opening roof hatch to access the cockpit, an opening rear to access the on-board prison, plus suspension for rough terrain
SPIDER-MAN GIFT FOR KIDS – Treat young Super Heroes and fans of Spider-Man: Brand New Day to this birthday, Christmas or any-day gift idea for boys and girls aged 8 and over
A FUN WAY TO CREATE – The LEGO® Builder app guides kids on an intuitive adventure where they can save and track progress, zoom in and rotate models using 3D instructions
A UNIVERSE OF LEGO® ǀ MARVEL SETS – Transport kids into imaginative, hands-on adventures featuring a cast of iconic characters and action-packed scenes from Marvel movies
DIMENSIONS – This 367-piece LEGO® prison vehicle building toy measures over 8 cm (3 in.) high, 16 cm (6 in.) long and 8 cm (3 in.) wide
LEGO Spider-Man Prison Transport Chase. Product type: Building set, Recommended age (min): 8 yr(s), Material: Plastic, Number of pieces: 367 pc(s). Package weight: 543 g
| Caratteristiche |
| Tipo di prodotto | Set da costruzione |
| Colore del prodotto | Multicolore |
| Genere consigliato | Bambino/Bambina |
| Età consigliata (min) | 8 anno/i |
| Età consigliata (max) | 99 anno/i |
| Numero di pezzi | 367 pz |
| Effetti audio supportati | No |
| Paese di origine | Repubblica Ceca |
| Avviso di sicurezza |
| Avvertenza di sicurezza | Avvertenza! Pericolo di soffocamento. Parti piccole. Non adatto a bambini di età inferiore a 3 anni. |
| Dimensioni e peso |
| Peso | 543 g |
| Dati su imballaggio |
| Volume del pacco | 4,42 cm³ |
| Larghezza imballo | 222 mm |
| Profondità imballo | 262 mm |
| Altezza imballo | 76 mm |
| Peso dell'imballo | 543 g |
| Tipo di imballo | Scatola |
| Dati logistici |
| GTIN (EAN/UPC) del cartone principale | 5702018249215 |
| Product preorder date | 01-06-2026 |
| Codice del Sistema Armonizzato (SA) | 95030035 |
| EAN/UPC/GTIN | 5702018063323 |
| Composizione del prodotto |
| Assemblaggio necessario | Sì |