Garanzia3 Gr3V500 – 3-Year...
Price €45.90
Garanzia3 Gr3V500 3-Year Extended Warranty Coverage for Products up to €500

OPPO Find X3 Neo , 16.6 cm (6.55"), 12 GB, 256 GB, 50 MP, ColorOS 11.1, Silver
Elevate your photographic and moviemaking skills to new heights with the intuitive Find X3 Neo. Sophisticated camera technology puts the power in your hands.
Shoot Like a Pro
Upgrade your photography. With a 50MP camera, plus larger sensor co-developed with Sony and All-Pixel Omni-Focus, you can flex limitless creativity.
Perform Beyond
Find X3 Neo runs Qualcomm® Snapdragon™ 865—for rapid, responsive performance whatever you ask of your phone—and supports superfast 5G.
Charge and Go
With 65W SuperVOOC 2.0 flash charging, use your phone with freedom and confidence. Enjoy up to 4 hours’ video playback on just a 5-minute charge.
New-Gen Sensor
Co-developed with Sony, Find X3 Neo’s camera features an enlarged, new-generation sensor for enhanced shooting—day or night. With upgraded HDR for backlighting, capture the world just as the eye sees it.
Vibrantly Rendered Video
Harnessing the powers of Ultra Night Video and Live HDR, Find X3 Neo’s AI Highlight Video recognises lighting conditions in order to enhance or neutralise—rendering every video you shoot vibrant and balanced.
With a global 2x2 OCL structure and 8192x6144 pixels, the responsive focus and automatic tracking makes it easy to capture subjects in motion clearly.
Discover Your Flare
Catch the vibe after dark with Night Flare Portrait. Find X3 Neo flares background lighting to enhance the scene with automatic brightness and focus adjustment when creativity strikes at night.
Hyperreal Colour
Find X3 Neo’s AI Scene Enhancement recognises the scene and instantly adjusts colour tones, rendering every photograph taken with colour and textures that appear beautifully true-to-life.
Does More, Uses Less
Qualcomm® Snapdragon™ 865 is the premier 5G processor. With 12GB RAM and 256GB ROM, Find X3 Neo delivers smoother performance, lower power consumption and extended battery life.
Find X3 Neo’s 4500mAh battery is designed to withstand intensive use and last longer—and when it does need a charge, make it fast. 65W SuperVOOC 2.0 charging takes your phone back to 100% in as little as 35 minutes.
90Hz 3D Curved Screen
With a 90Hz refresh rate, Find X3 Neo keeps things fluid for silky-smooth scrolling, flawless animations and instantaneous response to every touch—all wrapped in a premium design for aesthetic thrills.
The exclusive OPPO Glow design process renders Find X3 Neo with a delicately etched pyramid texture on the rear panel—for a shiny, casually stylish finish that’s also fingerprint-resistant.
Stunningly Sleek
Find X3 Neo is available in a sophisticated choice of silver or black colour finishes—so you can mirror the galaxy or reflect the stars of the night sky.
With an ultra-slimline body measuring just 7.99mm, Find X3 Neo packs immense performance into a design that takes up less pocket space—and sits snugly in the hand.
OPPO Find X3 Neo . Display diagonal: 16.6 cm (6.55"), Display resolution: 2400 x 1080 pixels, Display type: AMOLED. Processor frequency: 2.8 GHz, Processor family: Qualcomm Snapdragon, Processor model: 865. RAM capacity: 12 GB, Internal storage capacity: 256 GB. Rear camera resolution (numeric): 50 MP, Rear camera type: Quad camera. SIM card capability: Dual SIM. Operating system installed: ColorOS 11.1. Battery capacity: 4500 mAh. Product colour: Silver. Weight: 184 g
| Display | |
| Display diagonal | 16.6 cm (6.55") |
| Display resolution | 2400 x 1080 pixels |
| Touchscreen | Y |
| Screen shape | Curved edge screen |
| Display type | AMOLED |
| Contrast ratio (typical) | 5000000:1 |
| Native aspect ratio | 20:9 |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Maximum refresh rate | 90 Hz |
| Pixel density | 402 ppi |
| Rounded display corners | Y |
| Processor | |
| Processor frequency | 2.8 GHz |
| Processor family | Qualcomm Snapdragon |
| Processor model | 865 |
| Processor cores | 8 |
| Coprocessor | Y |
| Storage | |
| RAM capacity | 12 GB |
| Internal storage capacity | 256 GB |
| RAM expansion (max) | 19 GB |
| RAM clock speed | 2133 MHz |
| Compatible memory cards | Not supported |
| USB mass storage | Y |
| Camera | |
| Rear camera type | Quad camera |
| Rear camera resolution (numeric) | 50 MP |
| Second rear camera resolution (numeric) | 16 MP |
| Third rear camera resolution (numeric) | 13 MP |
| Fourth rear camera resolution (numeric) | 2 MP |
| Rear camera aperture number | 1.8 |
| Second rear camera aperture number | 2.2 |
| Third rear camera aperture number | 2.4 |
| Fourth rear camera aperture number | 2.4 |
| Rear camera field of view (FOV) angle | 84° |
| Second rear camera field of view (FOV) angle | 123° |
| Third rear camera field of view (FOV) angle | 45° |
| Front camera type | Single camera |
| Front camera resolution (numeric) | 32 MP |
| Front camera aperture number | 2.4 |
| Front camera field of view (FOV) angle | 80° |
| Rear camera flash | Y |
| Flash type | LED |
| Video capture resolution (max) | 3840 x 2160 pixels |
| Resolution at capture speed | 1280x720@30fps,1280x720@60fps,1920x1080@30fps,1920x1080@60fps,3840x2160@30fps,3840x2160@60fps |
| Video recording modes | 720p,1080p,2160p |
| Auto focus | Y |
| 3D depth front camera | N |
| Time lapse mode | Y |
| Image stabilizer type | Optical Image Stabilization (OIS) |
| Night mode | Y |
| Network | |
| SIM card capability | Dual SIM |
| Mobile network generation | 5G |
| SIM card type | NanoSIM |
| 3G standards | WCDMA |
| 4G standard | LTE-TDD & LTE-FDD |
| Wi-Fi | Y |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n),Wi-Fi 5 (802.11ac),Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Y |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Y |
| Frequency band | Quad-band |
| 2G bands (secondary SIM) | 850,900,1800,1900 MHz |
| 3G bands supported | 800,850,900,1700,1900,2100 MHz |
| 4G bands supported | 700,850,900,1700,1800,1900,2100,2300,2500,2600 MHz |
| MIMO | Y |
| Near Field Communication (NFC) | Y |
| Subscription | |
| Subscription type | No subscription |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Y |
| USB connector type | USB Type-C |
| Headphone connectivity | USB Type-C |
| Messaging | |
| Short Message Service (SMS) | Y |
| Multimedia Messaging Service (MMS) | Y |
| Y | |
| Design | |
| Form factor | Bar |
| Product colour | Silver |
| Colour name | Galactic Silver |
| International Protection (IP) code | IPX4 |
| Performance | |
| Fast charging | Y |
| Fast charging technology | VOOC 3.0 |
| Fingerprint reader | Y |
| Face recognition | Y |
| USB On-The-Go support | Y |
| Vibrating alert | Y |
| Navigation | |
| Position location | Y |
| GPS (satellite) | Y |
| BeiDou | Y |
| Galileo | Y |
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | Y |
| Electronic compass | Y |
| Wi-Fi positioning | Y |
| Multimedia | |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Software | |
| Platform | Android |
| Operating system installed | ColorOS 11.1 |
| Firmware version | ColorOS 11.1 |
| App distribution platform | Google Play |
| Battery | |
| Battery capacity | 4500 mAh |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 184 g |
| Width | 72.5 mm |
| Depth | 7.99 mm |
| Height | 159.9 mm |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Y |
| Quick start guide | Y |
| SIM card ejector pin | Y |
Oppo Europe Ltd.
Via Oppo 42
20100 - Milano
Italia
CONTATTI
Tel: +39 02 434343
Mail: info@oppo.eu
____
Operatore economico con sede nell’UE che garantisce la conformità del prodotto alle normative richieste.
Oppo Europe Ltd.
Via Oppo 42
20100 - Milano
Italia
Your RMA request has been submitted. We will pick up the item you wish to return within 6 days. We hope you understand that we only accept items for return if they have not been used or tampered with. Original packaging and accessories also need to be returned along with item.
Click here to get more details