IP68 & IP69K & MIL-STD-810G Certified. Dare to Challenge Any Extremes From the R&D, selection on the materials and processes to the reliability tests & quality controls, BV4900s is under comprehensive and strict check to ensure the outstanding ruggedness and well survive in rough environments.
Tough Space Capsule Design. Sturdiness Never Cut by the Crafted Appearance The back cover design derived from the internal structure of Space Capsule gives a simple and streamlined look with symmetrical aesthetics. Moreover, while with a robust build, BV4900s is only 13.7mm thick and 261g light, not as bulky and clumsy as other rugged phones.
Doke OS 2.0, Smarter than Ever BV4900s combines the Android 11 Go OS and developed Doke OS 2.0 to enable smoothness and efficiency. While enjoying the similar experience to Android 11, you get an easier operation and smarter controls brought from Doke OS 2.0.
Game Mode Clean up RAM and block callings and popups to boost gaming by 30%.
App Freezer One click to freeze rogue apps and stop their auto background running.
Clone Phone Easily and safely transfer the data from old to new device.
Wallpapers & App Icons Exquisite wallpapers and icons are uniquely designed to customize your UI.
Dark Mode Reduce eye strains and save more battery power in dim light.
Massive 5580mAh Battery. Powered up Longer for Fearless Adventures From the R&D, selection on the materials and processes to the reliability tests & quality controls, BV4900s is under comprehensive and strict check to ensure the outstanding ruggedness and well survive in rough environments.
Reverse Charging. A Trusted Power Bank Alternative By using an OTG cable, BV4900s is capable of getting your friend’s smartphone charged as a temporary power bank for emergency uses. No more worrying draining the battery life and finding nowhere to charge on the go.
Octa-core Unisoc SC9863A. Make Everything Quicker and Smoother BV4900s is powered by the octa-core Unisoc SC9863A processor to give a strong boost in work and entertainment performance. Paired with 2GB of RAM, it's powerful enough for efficient and fluid tasking.
Reinforced 5.7" HD+ Display View View perfect details in extreme clarity and contrast through the 5.7" HD+ large display. On the screen exterior, it’s covered with the high-strength Dragontrail glass that is highly resistant to wear, scratches and cracks to further ensure the visual experience.
5MP Front Camera. For Selfies Video Calls & Face Unlock Make stunning selfies and video calls with BV4900s's 5MP front camera. It's also used for smart face identification. Unlock the phone in just one glance.
8MP Rear Camera. Create Your Own Masterpieces Capture splendid scenes in photos and videos with the 8MP rear camera. Just focus and shoot. Never miss wonderful moments on your trip.
GPS & GLONASS & BEIDOU. Your Reliable Helper in the Exploration The more satellites utilized, the better position tracking. BV4900s supports smart triple navigation system to bring faster and more accurate positioning. Always find your destinations.
Blackview BV4900s. Display diagonal: 14.5 cm (5.7"), Display resolution: 720 x 1440 pixels, Display type: IPS. Processor frequency: 1.6 GHz, Processor family: Unisoc, Processor model: SC9863A. RAM capacity: 2 GB, Internal storage capacity: 32 GB. Rear camera resolution (numeric): 8 MP, Rear camera type: Triple camera. SIM card capability: Dual SIM. Operating system installed: Android 11. Battery capacity: 5580 mAh. Product colour: Black. Weight: 261 g
| Display |
| Display diagonal | 14.5 cm (5.7") |
| Display resolution | 720 x 1440 pixels |
| Touchscreen | Y |
| Screen shape | Flat |
| Display type | IPS |
| Display glass type | Dragontrail |
| Native aspect ratio | 18:9 |
| Pixel density | 283 ppi |
| Processor |
| Processor frequency | 1.6 GHz |
| Processor family | Unisoc |
| Processor model | SC9863A |
| Processor cores | 8 |
| Storage |
| RAM capacity | 2 GB |
| Internal storage capacity | 32 GB |
| RAM type | LPDDR4 |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Maximum memory card size | 128 GB |
| Camera |
| Rear camera type | Triple camera |
| Rear camera resolution (numeric) | 8 MP |
| Rear camera aperture number | 2.4 |
| Front camera type | Single camera |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Front camera aperture number | 2.2 |
| Rear camera flash | Y |
| Video capture resolution (max) | 1920 x 1080 pixels |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Video recording modes | 1080p |
| Network |
| SIM card capability | Dual SIM |
| Mobile network generation | 4G |
| SIM card type | NanoSIM |
| 4G standard | LTE-TDD |
| Wi-Fi | Y |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Bluetooth | Y |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Ports & interfaces |
| USB port | Y |
| USB connector type | Micro-USB |
| Design |
| Form factor | Bar |
| Product colour | Black |
| International Protection (IP) code | IP68, IP69K |
| Protection features | Dust resistant, Shock resistant, Waterproof |
| Performance |
| Graphics adapter | IMG8322 MP1 |
| Navigation |
| Position location | Y |
| GPS (satellite) | Y |
| BeiDou | Y |
| Electronic compass | Y |
| Multimedia |
| FM radio | Y |
| Audio formats supported | APE,FLAC |
| Video formats supported | 3G2,MKV,MOV,MP4 |
| Software |
| Platform | Android |
| Operating system installed | Android 11 |
| Battery |
| Battery capacity | 5580 mAh |
| Continuous audio playback time | 23 h |
| Continuous video playback time | 8 h |
| Gaming time | 7 h |
| Weight & dimensions |
| Weight | 261 g |
| Width | 78.1 mm |
| Depth | 13.7 mm |
| Height | 157.5 mm |
| Certificates |
| Certification | MIL-STD-810G |
| Packaging content |
| AC adapter included | Y |
| Quick start guide | Y |
| Cables included | USB |