Tucano IPDA13M2ST-BBK tablet case 33 cm (13") Folio Grey
Article Code: 600645
New product
2-Year Italian Warranty: logo ita
Tucano IPDA13M2ST-BBK, Folio, Apple, iPad Pro 12.9" 4th gen. 2020 iPad Pro 12,9" 5th gen. 2021 iPad Pro 12,9" 6th gen iPad Air 13 M2..., 33 cm (13")
Availability:
Folio case for iPad Air 13" M2 2024
Ultra-protective iPad Air 13" M2 2024 case, partially made from recycled plastic, with front cover in satin-finish material, convertible to stand up. The anti-shock back shell is made of transparent, double-injected polycarbonate, complemented by a TPU perimeter edge for easier insertion of the iPad. The Satin cover is equipped with an internal compartment for Tucano Pencil and Apple Pencil. Military standard approved.
Tucano IPDA13M2ST-BBK. Case type: Folio, Brand compatibility: Apple, Compatibility: iPad Pro 12.9" 4th gen. 2020 iPad Pro 12,9" 5th gen. 2021 iPad Pro 12,9" 6th gen iPad Air 13 M2..., Maximum screen size: 33 cm (13")
Caratteristiche
Capienza massima dimensioni dello schermo33 cm (13")
Tipologia custodiaCustodia a libro
MaterialiPoliuretano termoplastico (TPU)
Colore principale del prodottoGrigio
Compatibilità marcaApple
CompatibilitàiPad Pro 12.9" 4th gen. 2020 iPad Pro 12,9" 5th gen. 2021 iPad Pro 12,9" 6th gen iPad Air 13 M2 (2024)
Modalità supporto
Anello elastico per penna
Funzioni di protezioneResistente agli urti
Dimensioni e peso
Larghezza230 mm
Profondità13 mm
Altezza285 mm
Dati su imballaggio
Quantità per pacco1 pz
Dettagli tecnici
ModelloNessun modello
Informazioni sul produttore
Tucano S.r.l.
Via G. Spadolini, 7
20141 - Milano
Italia
CONTATTI
Tel: +39 02 844 00 1
Mail: info@tucano.com
____
Persona responsabile dell’UE
Tucano S.r.l.
Via G. Spadolini, 7
20141 - Milano
Italia
600645
Data sheet
Width
230 mm
Depth
13 mm
Height
285 mm
Quantity per pack
1 pc(s)
Brand compatibility
Apple
Compatibility
iPad Pro 12.9" 4th gen. 2020 iPad Pro 12,9" 5th gen. 2021 iPad Pro 12,9" 6th gen iPad Air 13 M2 (2024)
Protection features
Shock resistant
Material
Thermoplastic polyurethane (TPU)
Maximum screen size
33 cm (13")