Visualize your victory with the MSI Optix MAG321CURV curved gaming monitor. Equipped with a 3840 x 2160 resolution panel with HDR Ready function, the Optix MAG321CURV will give you the competitive edge you need to take down your opponents
CURVED FOR YOUR VIEWING PLEASURE MSI gaming monitors use a curved display panel that has a curvature rate of 1500R, which is the most comfortable and suitable for a wide range of applications from general computing to gaming. Curved panels also help with gameplay immersion, making you feel more connected to the entire experience.
THE BEAUTY IS IN THE DETAILS MAG321CURV supports up to 4K resolution, capturing every detail in the game and turning every frame a visual feast.
LOW INPUT LAG BEST SOLUTION FOR CONSOLE GAMES MAG321CURV is built with maximum compatibility with consoles. Thanks to its incredibly low input lag and stunning 4K resolution, gamers will have much better experience playing console games on MAG321CURV than traditional TV.
THE MOST VIVID DISPLAY MAG321CURV is a HDR monitor that can produce images with more details, wider range of colors, and look more similar to what is seen by the human eye when compared to traditional monitors.
SEE CLEAR IN THE DARK Night Vision can automatically detect the dark area on the screen and improve its details, giving gamers the advantage in the dark without overexposing other areas.
CONNECT WITH TYPE-C Easily connect your laptop or PC to the MSI Optix MAG321CURV display via type-C port, or charge your devices with power up to 15W.
GAMING OSD APP ADVANTAGES With the Gaming OSD (on screen display) app, it is very easy to setup your gaming monitor. In fact, you don’t need use the buttons on the monitor anymore, just use your keyboard and mouse to configure your monitor. The app even gives you hotkey options so you can switch settings between different games easily.
GAMING OSD : SPLIT WINDOWS Gaming OSD features Split Windows, allowing you to arrange the software you are using with few clicks, making you a great multitasker.
PERSONALIZE YOUR GAMING RIG Customize and set up your own color scheme through the MSI GAMING APP. With MSI Mystic Light, the Optix MAG321CURV's RGB lights provide a soft ambient light that can easily be synced with any other Mystic Light enabled gaming product. Select any of the colors from the palette using your smartphone or the Mystic Light App to match your system style to your taste. Or just turn on gaming echo, letting your monitor back light dance to music you play on the computer.
TAILORED FOR THE PERFECT FIT The MSI Optix Gaming monitor is built to enhance your gaming sessions to be as comfortable as possible. With adjustments to tilt and height, easily change the position of the gaming monitor for maximum ergonomics and optimum viewing experience.
FROM EDGE TO EDGE With a super narrow bezel, enjoy the best immersion possible in the latest games with a multi-monitor 180 degree setup. Enjoy better continuity between screens while playing games, working, or general computing.
ANTI-FLICKER TECHNOLOGY Generic monitor displays normally have a flicker-rate of about 200-times per second, which is unnoticeable to the naked eye, but can cause fatigue over time. MSI Anti-Flicker technology provides a very comfortable viewing experience by reducing the amount of flicker.
BLUE LIGHT REDUCTION MSI gaming monitors are optimized to reduce the strain on your eyes by reducing the total amount of blue light displayed by the monitor to ensure you can game for longer periods of time without fatigue.
178 DEGREES OF WIDE VIEWING ANGLE By having a large viewing angle, MSI gaming monitors has more leeway for placing your monitor in your setup without giving up the optimal viewing experience. Colors and details will stay sharp at more angles compared to other monitors with less viewing angles.
MSI Optix MAG321CURV. Display diagonal: 80 cm (31.5"), Display resolution: 3840 x 2160 pixels, HD type: 4K Ultra HD, Display technology: WVA, Response time: 4 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. Built-in USB hub. VESA mounting, Height adjustment. Product colour: Black
| Display |
| Display diagonal | 80 cm (31.5") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Panel type | WVA |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Response time | 4 ms |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display technology | WVA |
| Screen shape | Curved |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2160 |
| Contrast ratio (typical) | 2500:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 100000000:1 |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 1.073 billion colours |
| 3D | N |
| Pixel pitch | 0.18159 x 0.18159 mm |
| Horizontal scan range | 55.3 - 162 kHz |
| Vertical scan range | 48 - 60 Hz |
| Viewable size, vertical | 69.7 cm |
| Viewable size diagonal | 39.2 cm |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Y |
| RGB colour space | sRGB |
| sRGB coverage (typical) | 103% |
| Performance |
| NVIDIA G-SYNC | N |
| AMD FreeSync | N |
| Multimedia |
| Built-in speaker(s) | N |
| Built-in camera | N |
| Design |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| Frameless design | Y |
| Ports & interfaces |
| Built-in USB hub | Y |
| USB Type-C downstream ports quantity | 1 |
| DVI port | N |
| HDMI | Y |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Audio input | N |
| Headphone out | Y |
| Headphone outputs | 1 |
| Ergonomics |
| VESA mounting | Y |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Cable lock slot | Y |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Height adjustment | Y |
| Height adjustment | 13 cm |
| Tiltable | Y |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| LED indicators | Y |
| Power |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 40 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 72 kWh |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| External power adapter | Y |
| Weight & dimensions |
| Width (without stand) | 71 cm |
| Depth (without stand) | 26.2 cm |
| Height (without stand) | 51 cm |
| Weight (without stand) | 7.3 kg |
| Packaging data |
| Stand included | Y |
| Cables included | AC |
| Package width | 957 mm |
| Package depth | 540 mm |
| Package height | 180 mm |
| Package weight | 10 kg |
| Package type | Box |
| Other features |
| AC adapter included | Y |
| On/off switch | Y |
| TV tuner integrated | N |